kw. 15

Nasze książki – 1Q 2019

Od pewnego czasu, testuję audiobooki. No niestety, ale na czytanie nie mam czasu. A audiobooki słucham zawsze rano w drodze do pracy. Także w dzisiejszym zestawieniu pojawi się też kilka audiobooków.

I jak zwykle. Najwięcej książek będzie dla dzieci 🙂 . Zaczynamy,  bo będzie długo.

Książki JereMiśka (2-latek)

Książeczki z ruchomymi obrazkami.

Gdzie jest moja mama?

Gdzie schował się mój misio?

Gdzie się ukrył mój słonik?

Kto mnie przytuli?

Wydawnictwo: Zakamarki.

Książki z ruchomymi obrazkami są przefajne. Dziecko ma ogrom radości, jak może odkrywać sobie postaci schowane wewnątrz książeczki. Treść książeczek jest idealna dla takich 2-latków.

Mniam, mniam

Wydawnictwo: Wilga

Kilka stron, twarde kartki, jedzonko na obrazkach i jest sukces! Książeczka ta dołączyła do grona faworytów książkowych Miśka tym bardziej, że pokazuje czteroosobową rodzinę, dokładnie taką, jak nasza. Jest starsza siostra, młodszy brat i mama z tatą. Więc Jeremi mówi o chłopcu – bohaterze książeczki, że to miś, a dziewczynka, jego zdaniem, to oczywiście Lila 🙂 .

Książeczka z serii Krok po kroku.

Kocham

Wydawnictwo: Wilga

To druga z serii Krok po kroku. Książeczka o miłości, przyjaźni i samych ciepłych uczuciach. Jest cudowna. Króciutka, twarde strony, piękne rysunki, no idealna dla najmłodszych.

Turlututu, gdzie jesteś?

Autor: Herve Tullet. Wydawnictwo: Babaryba.

Nie wiem czy znacie serię o Turlututu? Pierwszą książkę dostała Lilka w przedszkolu, chyba na dzień dziecka albo na mikołajki. To są genialne książki. Jeremi już też je kocha. Chyba za obrazki i za ich interaktywność. Gdy trzeba to wypowiada magiczne zaklęcia, gdy trzeba to rysuje paluszkiem albo straszy Gryzmołstwora.

Jeśli nie znacie, to koniecznie musicie poznać!

Paluszkowa wyprawa

Autor: Herve Tullet. Wydawnictwo: Insignis

To książka tego samego autora, który pisze książki o Turlututu. Świetne w tej książce jest to, że jest inna niż standardowe książki. Każda strona jest wyprawą w inne miejsce. Za każdym razem, gdy czytamy tę książkę z Jeremkiem, musimy mieć narysowane buźki na palcach. Jest fajnie! 🙂

Gili, gili słówka z ostatniej chwili

Wydawnictwo: Zakamarki

Uwielbiam tę książkę! No uwielbiam! I nie tylko dlatego, że mówi tym samym językiem, co mały człowiek. Ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje różne sytuacje. Oczywiście mamę, tatę, dziadków ale też siusiu, kupę, karmienie piersią, opiekę przez nianię, czy mówienie papa mamie, gdy dziecko zostaje z tatą!

Książki Lilijki (5-lat)

Książkożercy – część A, B, C.

Wydawnictwo: Wilga

Ta książka trafiła do nas w idealnym momencie. Lila aktualnie uczy się czytać. Czyta każdą literkę i mocno stara się, aby te literki łączyć w wyrazy.

Książkożercy to seria trzech książeczek.

Część A to część dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Są krótkie zdania, proste słowa, idealne na sam początek.

Część B to od dwóch do pięciu zdań na jednej stronie. Są wprowadzane trudniejsze słowa i znaki diaktryczne (czyli ą, ę, ł, itp.).

Część C wprowadza już trudne wyrazy, które są ortograficznym wyzwaniem. Zdania są złożone i zdecydowanie dłuższe.

Teraz będziesz kurą

Wydawnictwo: Zakamarki.

Z tą książką mam pewien problem. Generalnie jest o rodzeństwie, które podczas zabawy zamienia się w kurę i wilka. Pokazuje jak można wykorzystać swoją przewagę nad innymi. I wszystko byłoby ok, gdyby ta książka kończyła się jakimś morałem.Tu mi go zabrakło. Owszem, jest ciekawą propozycją do zapoczątkowania rozmów o nierównościach, ale jednak czegoś mi w niej brakuje.

Mity greckie dla dzieci

Wydawnictwo: Kolorowa Klasyka.

Mity u nas są teraz na porządku dziennym. Lilę mocno interesują te tematy. Książka w sposób miły i fajny dla dzieci opowiada o tematach trudnych m.in. mordach 😉 . Świetnie wprowadza w świat kultury starożytnej.

Tańcz córko księżyca

Wydawnictwo Zakamarki.

Gdy zobaczyłam tę książkę wiedziałam, że jak najszybciej będę chciała ją przeczytać Lili. Książka opowiada o przemijaniu. Poznajemy Córkę Księżyca – tancerkę i przemierzamy z nią jej drogę. Droga jest tutaj symbolem. Symbolem życia i przemijania.

Jest świetnym początkiem do rozmowy o dojrzewaniu i o starości. Dodatkowo ilustracje są tak intensywne, że czuję, jakby przenosiły nas do afrykańskiej wioski.

Autorem książki jest Kouam Tawa – kameruński pisarz. Za ilustracje odpowiada Fred Souchard. Polecam Wam ją bardzo, bardzo, bardzo!

Kupa w ZOO

Wydawnictwo Wilga.

No i to jest kolejna propozycja, która odczarowuje temat kupy. Historia o Stachu Niewielkim, który jest właścicielem ZOO i codziennie sprząta kupy zwierząt. A ponieważ każde zwierzę robi inną kupę, to mamy tutaj opis wielu rodzajów kup 😉 .
Lila śmiała się jak szalona czytając tę książkę!

Ratunku! Najmilszy smok na świecie

Wydawnictwo: Wilga

Historia o smoku, który nie chce być taki jak inni. Nie chce straszyć, nie chce więzić księżniczek. Postanawia więc znaleźć swoje nowe, przyjacielskie miejsce na świecie. Jednak jest smokiem i to trochę komplikuje sprawę.

My jesteśmy na tak! Jest fajna! 🙂

Ile mamy nóg

Wydawnictwo Wilga.

Macie dzieci, które nie lubię liczyć? Albo wręcz przeciwnie uwielbiają? To będzie strzał w dziesiątkę. Zadaniem małego czytelnika jest policzyć wszystkie nogi na obrazkach i dodać, do już policzonych, kolejne. Nauka matematyki przez zabawę!

Dziewczyny

Autor: Lauren Ace, Jenny Lovie. Wydawnictwo Wilga.

Moja córka jest oczarowana tą książką. To historia przyjaciółek, które jako dziewczynki bawiły się razem a dziś jako dorosłe kobiety są ze sobą wciąż blisko. Bardzo króciutka propozycja, idealna na szybki strzał na dobranoc 🙂 .

Miś Paplak

Autor: Pippa Curnik. Wydawnictwo Wilga.

Matko, jaka ona jest ładna! Jaka ona jest kolorowa! Jakie te kolory są żywe! Jak ją wyciągnęłam z pudełka od razu skradła moje serce. Za samą oprawę! 🙂 A później, gdy ją przeczytaliśmy, okazało się, że zawartość jest też niczego  sobie.

Misiek Grzesiek mieszkał z innymi miśkami, ale nikt nie chciał z nim rozmawiać. A rozmawiać to on bardzo lubił. Dlatego też postanowił poszukać innego miejsca na ziemi, gdzie znajdzie towarzyszy do rozmów i wyruszył w podróż.W końcu dotarł na wyspę ptaków, które bardzo chętnie by z nim pogadały, ale za nic w świecie nie mogły nic zrozumieć. Jednak wspólnie odkryli klucz do sukcesu. Klucz, który jest uniwersalny dla wszystkich kultur – mowa ciała.

Polecam Wam bardzo, bardzo!

Mogę być w Waszej paczce?

Autor: John Kelly, Steph Laberis. Wydawnictwo: Wilga.

Świetna książka! O kaczorku, który szuka przyjaciół. Lew nie zgodził się na przyjaźń, bo kaczorek nie potrafił głośno ryczeć. Wąż nie zgodził się, ponieważ nie potrafił syczeć. Słoń także nie chciał takiego przyjaciela, bo nie potrafił trąbić.

Kaczorek był bardzo smutny, ale nie poddał się i założył swój klub przyjaciół, który wkrótce zapełnił się wielką paką przyjaciół.

Bardzo, ale to bardzo ważna książka dla każdego dziecka w wieku przedszkolnym. Dzieci bardzo często pytają się wzajemnie: „mogę się z Tobą bawić?”. I myślę, że warto im uświadomić, że mówienie „nie” zazwyczaj może być przykre dla drugiej osoby.

Pomelo rośnie

Autor: Ramona Badescu. Ilustracje: Benjamin Chaud. Wydawnictwo: Zakamarki.

Pomelo to słoń. Który ma bardzo, bardzo, bardzo długą trąbę. Tym razem Pomelo zauważył, że urósł. I niby fajnie, ale… no właśnie, ale? Czy Pomelo urośnie równomiernie? Czy np. musi najpierw urosną w środku, aby urosnąć na zewnątrz? Czy skoro urósł, to czy musi stać się poważnym, dużym słoniem? I czy zrobi się szary?

Bardzo mądra, fajna książka. Nie jest tylko rozrywką, ale daje też do myślenia i zastanowienia się wręcz nad egzystencjalnymi pytaniami. Takie książki bardzo lubimy mieć w naszej biblioteczce.

Legendy polskie dla dzieci w obrazkach

Autor: Nikola Kucharska. Wydawnictwo: Nasza Księgarnia.

Ciekawa prezentacja dobrze wszystkim znanych legend, w nieco innej odsłonie. Historie opierają się na pięknej, rozbudowanej warstwie graficznej, opis legendy jest tylko uzupełnieniem.

Chłopiec z ostatniej ławki

Autor: Onjali Q. Rauf. Wydawnictwo: Wilga.

Przyznam szczerze, że tej książki jeszcze nie przeczytaliśmy. Ale bardzo się cieszę, że ją mamy. Poczekam, aby przeczytać ją Lili w odpowiednim momencie.

W szkole pojawia się nowy chłopiec, który jest „dziwny” no i zdecydowanie inny. Nie ma przyjaciół, z nikim nie rozmawia. Wygląda też inaczej.

Jednak okazuje się, że chłopiec wcale nie jest dziwny. Jest uchodźcą, który uciekł przed wojną. I na szczęście znajduje przyjaźń!

Przewodnik miłośników chrząszczy

Autor: M.G. Leonard. Wydawnictwo: Wilga.

Wiecie, że wśród zwierząt największą grupę stanowią chrząszcze? Ja nie miałam pojęcia. Nie miałam też pojęcia, że jest ich tyle rodzajów i zdarzają się naprawdę piękne okazy.

Książka jest świetnie wydana. Mam wrażenie, że najbardziej zachwyciła właśnie mnie a nie dzieci. Ale na nie jeszcze przyjdzie pora i odnajdą piękno w chrząszczach 🙂 .

Książki Mamy (32 lata)

W tym kwartale nie przeczytałam nic papierowego, poza różną dokumentacją 😉 .

Natomiast wysłuchałam 3 książki. Pierwsza z nich to:

Negocjuj jakby od tego zależało Twoje życie.

Autor: Chris Voss. Wydawnictwo: MT Biznes.

Ta książka jest genialna. Były negocjator FBI zdradza w niej różne techniki negocjacyjne, które przydają się nie tylko w przypadku odbijania zakładników. Pokazuje jak negocjować lepsze warunki w umowie, podwyżkę, zniżkę na dany produkt, czy chociażby jak negocjować z najbliższymi.

Każda technika negocjacyjna jest zilustrowana autentycznymi, mega ciekawymi historiami. Perełka wśród perełek.

A ja żem jej powiedziała…

Autor: Katarzyna Nosowska. Wydawnictwo: Wielka Litera.

Pierwszy raz spotkałam się z takim formatem książki. Jest podzielona na kilkadziesiąt, krótkich felietonów. To książka o życiu, o udawaniu, o niedoskonałości, o relacjach. To książka, która jest adresowana chyba głównie dla kobiet. To książka, która pokazuje nam, co autorka myśli na tematy przez nią poruszane.

Słuchanie jej było dla mnie przyjemnością. Tylko, że no właśnie książka trochę o wszystkim i o niczym. Było miło, ale nie ma też żalu, że już koniec.

Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia.

Autor: Kuba Wojewódzki. Wydawnictwo: Wielka Litera.

Tę książkę zaczęłam słuchać, gdy byłam przemęczona. Chciałam posłuchać czegoś prostego. I nie pomyliłam się. Było prosto, tylko momentami aż za.

Dobrnęłam do końca, choć pojawiały się momenty zwątpienia. Zawsze byłam przekonana, że Kuba Wojewódzki to bardzo mądry człowiek. Człowiek, który zawsze ma coś do powiedzenia. I że ironia to jego drugie imię. A w mediach stworzył swoje alter-ego, które pomaga mu przetrwać w świecie show biznesu.

Po lekturze tej książki wciąż mam podobne wrażenie. Stworzył swoją postać, jako najbardziej bezczelnego człowieka w show biznesie. I na tym wózku jedzie cały czas, od wielu lat. Jest konsekwentny w tym wszystkim i dba o swoją prywatność.

W tej „autobiografii” też jest więcej innych osób niż samego autora. I momentami jak dla mnie jest też za dużo seksu. Ale umówmy się – co sprzedaje najlepiej? 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments