sty 21

Nasze książki – listopad/grudzień

Wiem, wiem, wiem. Już tyle razy obiecywałam Wam to zestawienie książek, które czytamy, że aż mi głupio, że to tyle trwało. Zadanie okazało się być całkiem trudne. Książek, które przeczytaliśmy jest masa. Ale mam nadzieję, że wśród nich, znajdziecie taką jaka i Was zainteresuje.

W zestawieniu są głównie książki dla dzieci, a to z tego powodu, że głównie mamy czas czytać książki dzieciom przed snem. Właściwie jest to główny punkt zasypiania, którego raczej nie opuszczamy (no chyba, że jest już bardzo późno i Lilka z Jeremim padają na twarze).

Książki JereMiśka (2-latek)

Pociągiem. Historia bez słów.

Autor: Vincent Bourgeau, Wydawnictwo: Zakamarki.

To najulubieńsza aktualnie książka. To historia bez słów. Misiek jest zafiksowany na punkcie pociągów. Wszędzie widzi pociągi, ciągle chce oglądać pociągi, ciągle chce słuchać o pociągach. Taki wiek, no nic nie poradzisz 🙂 .

Książka o pociągu jest fantastyczna, bo to od Ciebie zależy, jaką historię przedstawisz dziecku. Za każdym razem pociąg może mieć inną przygodę.

W pociągu podróżuje zebra, która zgubiła po drodze paski, słoń, pies, pasażer i maszynista. Jest też jeszcze jeden ważny bohater tej historii – balonik. Po drodze mijają różne miasta, różnych ludzi, różne zwierzęta.

No książka jest kapitalna! Dostaliśmy ją w prezencie od Wydawnictwa Zakamarki.

Książkę możesz kupić tu

100 pierwszych słów

Wydawnictwo: Wilga

To książka jeszcze Lilki. Nie wiem, co w niej takiego jest ale dzieci ją uwielbiają. Irytuje mnie w niej, że np. na jednej stronie jest kot i kotek, które dla mnie, dorosłej osoby niczym szczególnym się nie różnią. Jednak Misiek, zdecydowanie lubi tę książkę. Pokazuje na obrazek, mówi „co to jest” i czeka na naszą odpowiedź. Sam też lubi wskazywać daną rzecz.

Książka jest duża, w twardej oprawie i jak widać, mimo upływu lat (ma pewnie już z 5 lat) jest w całkiem niezłym stanie! 🙂

 

My First word

Książka bardzo podobna do poprzedniej, z tym, że jest po angielsku. My całkiem sporo mówimy do Miśka po angielsku i teraz wychodzi na to, że na kaczkę mówi duck a na kolor żółty yellow. Więc fajnie! Nie ma dla niego znaczenia czy poprosimy, żeby wskazał słonia lub elephant. Także mam nadzieję, że coś tam mu z tyłu głowy zostanie w przyszłości.

Książkę dorwałam w TK Maxx za 16 zł, jeszcze jak Lila była mniejsza. Jej jakoś ta książka nie porwała. Miśka natomiast zdecydowanie tak!

Byłem taki dobry

Wydawnictwo: Olesiejuk

Książkę kupiłam w Biedronce, na jakiejś przecenie za 4,99 zł 🙂 . I to był dobry strzał. Kupiłam ją trochę na przekór. Jeremi miał okres, kiedy bycie dobrym, miłym i grzecznym nie mieściło się w jego głównym kanonie zachowań 😉 . Ale nie ma co się dziwić. Każde dziecko, które poznaje siebie i swoją autonomię, przechodzi falę buntu.

Postanowiłam wówczas wzmocnić jego dobre zachowanie czytaniem o chłopczyku, który tego dnia był taki dobry 🙂 . Książka jest króciutka. Właściwie ma kilka stron i opowiada o chłopcu, który w ciągu dnia zrobił kilka fajnych, miłych, dobrych rzeczy.

Jeremi bardzo polubił tę książkę. Zawsze, gdy ją czytamy pokazuje na chłopca i mówi, że to „Miś”, czyli on, a mama z książeczki jest jego mamą. Także mój chłopak załapał, że bycie dobrym i miłym jest też w porządku 🙂 .

Książkę możesz kupić tu

Książki Lilijki (5-lat)

Skąd się biorą dziury w serze. Historyjki dla ciekawskich dzieci.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Książkę tę dostały dzieci w prezencie świątecznym. Ciociu, wujku – dzięki!

To zbiór mądrych, ciekawych historii dla tzw. mądrachełków – czyli dzieci, które chcą wszystko wiedzieć. Na pewno nie raz trafiło się Wam, że Wasze dzieci zadały pytanie pt. „Skąd się bierze woda”, albo nie daj boże 😉 (żartuję oczywiście) „Skąd się biorą dzieci”.

W książce tej znajdziecie sporo fajnych historii, wyjaśnionych w bardzo trafny, jak dla dziecka sposób.

Zdecydowanie polecamy!

Książkę możesz kupić tu

Zwierzęta podróżnicy

Autor: Quim Tomas, Julio Antonio Blasco. Wydawnictwo: Esteri.

Książkę tę dostaliśmy od wydawnictwa Esteri.

Czadowa pozycja opisująca zwierzęta, które podróżują. Po przeczytaniu tej książki, nasza córka na renifery mówi teraz tylko karibu 🙂 .

Znajdziecie w niej ciekawe historie opisujące 14 gatunków zwierząt, pochodzących z różnych części świata. To, co je łączy, to fakt, że są one podróżnikami. I przemierzają olbrzymie, wręcz czasem niewyobrażalne odległości.

Książkę zdobią dodatkowo piękne ilustracje.

Książkę możesz kupić tu

Inwentarz zwierząt

Autor: Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel. Wydawnictwo: Zakamarki.

Książkę dostaliśmy w prezencie od Wydawnictwa Zakamarki.

Gdy moja mama ją zobaczyła, zakochała się w niej od pierwszego wejrzenia. Obejrzała chyba wszystkie ilustracje, które musicie wiedzieć są rysowane!

Lila też docenia tę książkę, aczkolwiek nie tak jak moja mama. Nasze dzieci jednak są przyzwyczajone do bardziej kolorowych, dynamicznych obrazków. Te są spokojne. O każdym zwierzątku są dosłownie dwa zdania. Dla mnie, ciut za mało. Ale ja to z natury ciekawska jestem 😉 .

Książkę możesz kupić tu

Kosmiczne święta

Autor: Ingelin Angerborn, Per Gustavsson. Wydawnictwo Zakamarki.

Tę książkę również dostaliśmy od Wydawnictwa na początku grudnia. To 24 historie, które możemy czytać w czasie Adwentu.

Z moim mężem uważamy, że książki pisane przez skandynawskich autorów są trochę odjechane 😉 . I czasem są trochę za bardzo przegięte, ale czasem też trafiają się całkiem fajnie. Ta należy do kategorii fajne.

Ucieszyło mnie to, że mimo, że jest to książka utrzymana w duchu świątecznym, nie muszę czytać Lilce kolejnej pozycji o aniołkach, mikołaju i o sprawach typowo związanych z Bożym Narodzeniem.

To historia o dziewczynce – Rutce, która jest lekko smutna, bo jej przyjaciółka wyprowadziła się do innego miasta. Ale nagle w jej domu zaczynają dziać się różne dziwne rzeczy. Rutka znajduje nadgryzioną kłódkę, znikają nożyczki. Po pewnym czasie okazuje się, że ktoś się zgubił, a główna bohaterka bardzo chce mu pomóc wrócić do domu.

To historia, dzięki której dzieci mają okazję poznać kilka religii. Nie zabraknie w niej też tematu wyśmiewania się z innych, niepełnosprawności ale też zaufania, wiary i przyjaźni.

Książkę możesz kupić tu

Wielkie mycie zębów w ZOO

Autor: Sophie Schoenwald, Gunther Jakobs. Wydawnictwo Esteri.

To kolejna pozycja, którą dostaliśmy od Wydawnictwa Esteri.

Na początku przeczytał ją Misiek i zaraz po niej poszedł umyć zęby 🙂 . Kilka dni później czytała ją Lilka, która pokochała ją za ilustracje i poczucie humoru. No właśnie, ilustracje. Są takie jakie Lila lubi najbardziej. Duże, kolorowe, stanowiące dużą część książki.

Fajna książka pokazująca dzieciom, że mycie zębów to nic strasznego, a wręcz przeciwnie. Sprawia, że osoba, czy w tym wypadku zwierzę, jest bardziej zadowolone i szczęśliwe.

Książkę możesz kupić tu

Zaginiona księgarnia

Autor: Katie Clapham. Wydawnictwo: Wilga

Wydawnictwo Wilga przysłało nam 4 książeczki, które średnio mają ok. 80 stron i są idealne do przeczytania w jeden wieczór. To historie o wartościach, które są ważne w życiu. Lila je bardzo polubiła.

Pierwsza z nich, to historia o Milly, która uwielbia czytać i jest częstym bywalcem księgarni pani Minty. Jednak pewnego dnia zauważa, że księgarnia i pani Minty zaczęły odrobinę trzeszczeć. Księgarnia nagle zostaje zamknięta i nikt nie wie, co się stało z panią Minty oraz co się stanie z księgarnią. Tylko kartka na drzwiach informuje, że księgarnia została zamknięta z powodu nieprzewidzialnych okoliczności i że księgarnia jest zamknięta do odwołania.

Co się wydarzy dalej musicie przeczytać sami, bo naprawdę warto!

Książka ma jeden minus. Na niektórych stronach, na ciemnych obrazkach bardzo słabo widać nadrukowany tekst. Mimo tego książka jest tak ciepła, że chce się ją czytać.

Książkę możesz kupić tu

Wielki dzień małej króliczki

Autor: Swapna Haddow. Ilustracje: Alison Friend. Wydawnictwo Wilga.

To druga książka z serii książek o wartościach, którą otrzymaliśmy od Wydawnictwa Wilga.

Gdy skończyliśmy czytać tę książkę, Lila stwierdziła, że chcą ją wziąć do przedszkola, żeby inne dzieci posłuchały, że pomaganie jest super.

To historia o małej króliczce, która towarzyszy swojemu dziadkowi podczas jednego dnia. To jeden dzień, który wiele zmienił w życiu króliczki.

Świetna książka o przyjaźni, o pomaganiu i byciu po prostu dobrym dla innych.

Książkę możesz kupić tu

Dom na górze

Autor: Ali Standish. Ilustracje: Alette Straathof. Wydawnictwo Wilga.

To książeczka, która poruszyła Lilę. Opowiada o historii dziewczynki, która jest ciekawa świata, wbrew zaleceniom wuja. Mimo wszystko, pewnego dnia, wymyka się do „zakazanej” dżungli gdzie poznaje swojego przyjaciela – małego niedźwiadka.

Jednak ludzie jej z wioski stają się jej wrogami. Yasmeen więc nie waha się obronić swojego przyjaciela i wyrusza z nim w drogę, poszukując swojego miejsca na świecie. To historia o przyjaźni, o odwadze i o tym, co jest ważne.

Książka, jak każda z tej serii, jest pięknie wydana. Ma przepiękne ilustracje i mały, kieszonkowy format.

Książkę możesz kupić tu

Moja wspaniała przyjaciółka

Autor: Polly Ho-Yen. Ilustracje: Binny Talib. Wydawnictwo Wilga.

To ostatnia z serii. Lilka ma przyjaciółkę Agnieszkę. Bardzo się lubią ale też bardzo lubią się kłócić. I jak to zwykle bywa kłócą się często o pierdoły.

Ta książka jest tak prawdziwa, że aż strach 🙂 . Książka jest o dwóch dziewczynkach – Luli i Lence. Dziewczynki urodziły się tego samego dnia, chodzą do tej samej klasy w szkole. Bardzo się różnią od siebie, ale są też najlepszymi przyjaciółkami. Jednak pewnego dnia, jak to czasem bywa, dziewczynki kłócą się ze sobą. Co będzie dalej i czy ta przyjaźń przetrwa?

Lila, gdy przeczytała tę książkę, postanowiła ją pożyczyć Agnieszce. I chciała to zrobić koniecznie, natychmiast, teraz 🙂 . Historia ta spodoba się każdej dziewczynce, która ma przyjaciółkę. I jestem przekonana, że pokaże jej, że mimo różnic czy sprzeczek, przyjaźń jest piękna.

Książkę możesz kupić tu

Dzieci z Bullerbyn

Autor: Astrid Lindgren. Wydawnictwo: Nasza Księgarnia.

Myślę, że tej pozycji nie trzeba Wam przedstawiać. Lila dostała ją na urodziny. Czytaliśmy ją ciut wcześniej, bo mniej więcej we wrześniu i październiku ale jest tak pięknie wydana, że nie chciałam jej pominąć w tym zestawieniu.

Gdy byłam dzieckiem, przyznam szczerze, że nie czułam mięty do Dzieci z Bulerbyn. Lila natomiast poczuła ją od razu. Codziennie czytaliśmy jeden rozdział na dobranoc.

Duże wydanie, z dość sporą ilością obrazków. Naprawdę piękna książka.

Książkę możesz kupić tu

Serce na sznurku

Autor: Małgorzata Domagalik. Wydawnictwo: Wilga.

Książkę tę również dostaliśmy od Wydawnictwa Wilga. Gdy zaczęłam ją czytać, byłam pełna obaw czy Lila sobie z nią poradzi. To historia o małej foczce, która na samym początku traci mamę. Mama zostaje zabita przez wielkie, czarne buciory, czyli myśliwych.

To historia o zaskakującej przyjaźni. Pokazująca, że nawet jeśli jesteśmy inni, możemy się lubić i się o siebie troszczyć.

To książka, która chwyciła ze serce nie tylko Lilę, ale też mnie i Łukasza. I mimo tego, że ilustracji w niej nie ma prawie wcale, a jeśli już są to czarno-białe, Lila chciała ją czytać do końca.

Książkę możesz kupić tu

Książki Mamy (32 lata)

Od 2 miesięcy nie jem mięsa, to też moja biblioteczka wzbogaciła się o dwie pozycje z kuchni bezmięsnej.

La Veganista. Apetyt na wegańskie potrawy.

Autor: Nicole Just. Wydawnictwo Esteri.

Wydawnictwo Esteri wysyłając mi tę książkę trafiło w 10. Dostałam ją dokładnie na początku mojego życia bezmięsnego. Fajne przepisy, napisane w prosty i przystępny sposób.

Polecam serdecznie!

Książkę możesz kupić tu

Nowa Jadłonomia

Autor: Marta Dymek. Wydawnictwo: Marginesy.

To książka, którą sobie zażyczyłam na urodziny 🙂 . Nowa Jadłonomia to zbiór wegetariańskich przepisów z całego świata. Kilka z nich już miałam przyjemność wypróbować i są mega. Dla mnie ciut za ostre, ale to kwestia własnych upodobań smakowych 🙂 .

Tak czy siak, w życiu bym nie pomyślała, że z pietruszki można wyczarować tak fajne danie.

Książkę możesz kupić tu

JavaScript i jQuery. Interaktywne strony www dla każdego.

Autor: Jon Duckett. Wydawnictwo: Helion.

To książka, której chyba nie trzeba zbytnio przedstawiać osobom uczącym się JavaScript. Ona jest trochę inna niż wszystkie książki do nauki, które znam. Śliskie kartki, bardzo kolorowe wydawanie. Sięgam po nią czasem, jak chcę popatrzeć na naukę w trochę inny sposób 😉 . Bardziej dla rozrywki 🙂 .

Wydaje mi się, że przyzwyczaiłam się do nauki bardziej interaktywnej. Oglądanie tutoriali, Youtube, kursy. Jakoś tak łatwiej mi wtedy przychodzi nauka, niż podczas czytania książki. Mimo tego, bardzo polecam to wydanie!

Książkę możesz kupić tu

Brakująca połowa dziejów. Historia kobiet na ziemiach polski.

Autor: Anna Kowalczyk. Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.

O tej książce już Wam pisałam w tym wpisie. To pozycja moim zdaniem obowiązkowa dla każdego. To brakująca historia Polski. Dlaczego w podręcznikach do historii czytamy głównie o mężczyznach, a kobiety są jedynie ich tłem? Nie wiem czy znajdziecie odpowiedź na to pytanie w tej książce, ale na pewno zwiększy się Wasza wiedza o tym, jak wyglądały losy kobiet w Polsce.

Książkę możesz kupić tu

Książki Taty (34 lata)

Poprosiłam mojego męża, żeby zrobił też dla Was krótką recenzję książek, które on miał przyjemność przeczytać lub posłuchać. Łukasz jest fanem audiobooków i bardzo często słucha książek w czasie dojazdów do pracy. Z zamiłowania jest marketingowcem, więc trochę też w tym temacie możecie znaleźć tu inspiracji.

Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

Autor: Scott Galloway. Wydawnictwo: Rebis.

Scott Galloway to przedsiębiorca, który zajmuje się różnego rodzaju startupami. Obecnie prowadzi agencję badawczą w Stanach. Opisuje jak te cztery największe podmioty wpływają na nasze życie.

Te cztery firmy dominują nie tylko w swoich obszarach, ale poszerzają ciągle swoje spektrum działania.

Książka opisuje każdą firmę po kolei. Jak doszła ona do pozycji, w której się obecnie znajduje. Co ją wyróżnia na tle innych firm. Opisuje też jak te firmy ze sobą współgrają. Pomimo tego, że na codzień ze sobą konkurują to napędzają się wzajemnie w obszarze konkurencji.

Polecam ją każdemu kto chce wiedzieć jak robić doskonały biznes, jak będzie wyglądał biznes za kilka lat i każdemu kto chce zrozumieć, dlaczego właśnie te firmy odniosły tak ogromny sukces i dlaczego innym firmom będzie trudno do nich dołączyć.

Książkę możesz kupić tu

Morfina

Autor: Szczepan Twardoch. Wydawnictwo: Literackie.

Książka opowiada historię oficera Wojska Polskiego – Konstantego Willemanna, który jest morfinistą – osobą uzależnioną od morfiny.

Wrzesień 1939 roku, Konstanty Willemann w okupowanej Warszawie poszukuje morfiny. Ale próbuje też odnaleźć siebie w nowej rzeczywistości.

Smaczku dodaje fakt, że Konstanty Willemann nie do końca czuje się Polakiem. Jego ojciec jest niemieckim arystokratą, a matka jest Ślązaczką, która w młodości wyłącznie ze służbą rozmawiała po Polsku. Po pewnym czasie jednak zdecydowała się, że będzie Polką i w takim duchu wychowywała też swojego syna.

Bardzo ciekawa, skomplikowana książka pod względem psychologicznym. Opisująca dwudziestolecie międzywojenne i okres początku wojny.

To naprawdę dobra pozycja.

Książkę możesz kupić tu

Liderzy jedzą na końcu.

Autor: Simon Sinek. Wydawnictwo: Helion.

To doskonała książka dla każdego, kto nie tylko chciałby być liderem, ale także chciałby zrozumieć na czym polega współpraca z ludźmi w firmie, w organizacji, w stowarzyszeniu czy w jakiejkolwiek innej strukturze.

Tytuł książki jest odpowiedzią na pytanie w czym tkwi sukces. Jeżeli chcesz być liderem to musisz dbać o innych i czasem pozwolić innym „zjeść” najpierw a nie rzucać się pierwszy do stołu. W ten sposób działają np. amerykańscy Marines.

Autor przedstawia bardzo fajną analizę – czym się różni lider od przywódcy. Nie każdy przywódca jest liderem i nie każdy lider musi być przywódcą. Można być liderem będąc na tym samym poziomie, co Twoi koledzy w pracy. Nie musisz być szefem, żeby stać się liderem.

Książkę możesz kupić tu

Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd.

Autor: Kaja Nordenger. Wydawnictwo: Marginesy.

Autorka jest neurologiem. Od wielu lat zajmuje się badaniami nad mózgiem. Książka opisuje w jaki sposób nasz mózg poprzez lata, właściwie tysiąclecia, kształtował się. Autorka podkreśla jak wciąż często, część jaszczurza mózgu, czyli ta pierwotna część mózgu, steruje nami i decyduje o wielu naszych zachowaniach.

Dopiero świadoma praca nad sobą pozwala przełamać pierwotne odruchy mózgu.

To książka z pogranicza psychologii, biologii, neurologii, nauk społecznych, która tłumaczy od strony biologicznej nasze społeczne zachowania i nasze decyzje.

Książkę możesz kupić tu

Unfuck yourself. Napraw się.

Autor: Gary John Bishop. Wydawnictwo: Insignis.

Bardzo krótka książka. Dla wielu do pochłonięcia w jeden, góra dwa wieczory. Dla niektórych ta książka będzie książką z pogranicza bullshitowego coachingu. Dla innych, którzy są bardziej otwarci na takie spostrzeżenia, może przynieść dużo dobrego.

Nie jest żadną rewolucyjną książką. Ona syntetycznie zbiera najważniejsze punkty jak zacząć pracę nad sobą. Jak wyjść z biadolenia. Jak pracować, jak zacząć się zmieniać, żeby coś osiągnąć.

Wielu ludzi chce coś osiągnąć. Mówią, że chcą zmiany, ale na samym mówieniu się kończy. Najtrudniejsze jest przejście od samego mówienia do działania.

Znajdziesz w tej książce zsyntezowaną wiedzę, czy wręcz konkretne wskazówki, co należy zrobić czy z z czym się uporać, żeby pójść do przodu.

Książkę możesz kupić tu

Łemkowie. Losy zaginionego narodu.

Autor: Marek A Koprowski. Wydawnictwo: Replika.

To książka, która mnie rozczarowała. Tytuł i opis wskazywał na to, że będzie to opracowanie bardziej obszerne, w którym znajdę sporo informacji na temat tego narodu. Natomiast tutaj książka jest podzielona na dwie części. Jedna jest częścią, którą pisał główny autor. Druga część należy do jednego z liderów ruchu łemkowskiego.

Brakuje mi w niej sporo ujęcia historycznego. Historia Łemków w tej książce zaczyna się tak naprawdę w XX wieku. Jest kilka stron jedynie odwołujących się do wieków przeszłych.

Brakuje mi w niej rysu kulturowego, czy np. tradycji, zwyczajów. Jest w niej dużo odwołań politycznych, różnych zawirowań związanych z ruchem łemkowskim na początku XX wieku. Ale to jest taka wiedza czysto faktograficzna.

Książka jest napisana mało przyjaznym językiem. Niektóre wątki są bardzo pominięte a inne z kolei bardzo pogłębione.

Książkę możesz kupić tu

Wszystkie linki podane w tym wpisie są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się kupić którąś z podlinkowanych propozycji, ja dostanę od sklepu małą prowizję.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments