Gru 30
zmiana branży Zofia Janicka 1000x563

Zmiana branży – Tobie też może się udać! – wywiad motywacyjny z Zofią Janicką

Zofia skończyła biologię. A ponieważ życie bywa przewrotne i nie zawsze obrana przez nas ścieżka kariery jest tą jedyną i na zawsze, Zofia została programistką 🙂 . Dzisiaj pracuje jako Junior Android Developer. Chcesz wiedzieć jak tego dokonała? Przeczytaj poniższy wywiad motywacyjny z bohaterką Zofią.


Wywiad motywacyjny z Zofią Janicką

Zofia Janicka

Z wykształcenia biolog-biotechnolog. Dalej interesuje się zagadnieniami z tego zakresu, zwłaszcza genetyki. O programowaniu zamarzyła w połowie 2016 rok. Po kilku nieudanych podejściach do samodzielnej nauki poszła na intensywny kurs programowania. Po kursie szybko znalazła praktyki, a po nich pracę, którą szczerze kocha. W wolnym czasie tańczy i podróżuje, lubi też pograć w planszówki i potracić trochę czasu przy Netflixie.

zmiana branży - Zofia Janicka
Natka: Na pewno miałaś swoje życie przed programowaniem 🙂 Co robiłaś? Czym się zajmowałaś?

Zofia: Jestem magistrem biologii, kiedyś moim marzeniem było zrobić doktorat i pracować w jednostce badawczej, ale życie potoczyło się inaczej. Zajmowałam się po studiach różnymi rzeczami. Trochę z przypadku wylądowałam w końcu w dziale wsparcia technicznego w małej firmie IT. Praca była przyjemna, ale dość nudna i powtarzalna. Po jakimś czasie zaczęłam chcieć czegoś więcej od życia. I to właściwie jest odpowiedź na drugie pytanie 🙂 .

 

Natka: Jak to się stało, że postanowiłaś zostać programistką?

Zofia: Zaczęło się od prostych zadań w mojej pracy w dziale wsparcia technicznego – zadania związane z bazami danych, małe przeróbki na stronach. Praca była dyżurowa i często mało się w niej działo, więc miałam dużo czasu na naukę. Mój ówczesny szef nie tylko nie miał nic przeciwko, ale też wspierał moje pomysły uczenia się programowania.

 

Natka: Czy droga do celu była łatwa? Czy pojawiały się jakieś przeszkody? Jak sobie z nimi radziłaś?

Zofia: Droga do celu nie była łatwa, kosztowała mnie dużo czasu, wysiłku i pieniędzy. Pierwszą przeszkodą były problemy z motywacją. Kiedy miałam sporo czasu nauka szła całkiem dobrze, ale za wolno. Przy byle przeszkodzie (więcej pracy w pracy, mniej wolnego czasu, byle przeziębienie czy gorszy dzień) nauka szła całkiem w odstawkę.

 

Natka: Jakie podjęłaś kroki, aby osiągnąć cel? (Kursy, studia, szkolenia, mentor?).

Zofia: Po kilku miesiącach samodzielnej nauki zaczynanej w kółko od nowa, po każdej dłuższej przerwie uznałam, że to mija się z celem. Jeśli faktycznie mam zmienić swoje życie to muszę podjąć drastyczniejsze kroki w tym kierunku.
Zapisałam się na bootcamp z programowania w Javie. Miałam 20h zajęć tygodniowo, prawie codziennie po pracy i dodatkowo w soboty. W momencie, kiedy tematy w szkole wyszły poza podstawy rzuciłam pracę, żeby mieć czas na powtarzanie i douczanie się poza szkołą. Minęło mi tak pół roku. Byłam kompletnie wyjęta z życia – bez czasu na hobby, spotkania z przyjaciółmi czy cokolwiek innego.

 

Natka: Jak uważasz, jaka metoda nauki programowania jest najbardziej efektywna?

Zofia: Systematyczna. Niestety, ja jestem mało systematyczna, więc potrzebowałam przysłowiowego „bata” w postaci szkoły programowania z jasnym planem zajęć i nauczycielem oceniającym postępy.
Pewnie lepiej zorganizowanym dziewczynom wystarczyłby rozpisany plan działania.
Myślę też, że dobrze jest mieć kogoś, kogo można poprosić o pomoc, kiedy natrafi się na ścianę. Kolegę programistę, który pomoże z trudniejszymi rzeczami lub inną osobę uczącą się, z którą można pracować nad projektami razem.

 

Natka: Czy pamiętasz swoją pierwszą rozmowę o pracę na stanowisko programisty?

Zofia: Doskonale pamiętam. Zgłosiłam się na staż z programowania w fajnym warszawskim start-upie. Rekrutacja miała kilka etapów, zanim zostałam zaproszona na rozmowę musiałam przygotować prosty program. Rozmowa trwałą prawie godzinę i oprócz pytań o motywację do zmiany zawodu składała się głównie z pytań dotyczących mojego projektu rekrutacyjnego. Miałam opowiedzieć dlaczego zrobiłam go tak a nie inaczej, co bym w nim poprawiła gdybym miała więcej czasu, itp..
Miałam bardzo dużo szczęścia w swojej „nowej karierze”. Od kiedy zmieniłam zawód byłam tylko na dwóch rozmowach i obie zakończyły się moim zatrudnieniem. Najpierw płatny, wakacyjny staż w super start-upie, potem juniorskie stanowisko w dużej korporacji.

 

Natka: Czym teraz zajmujesz się w pracy?

Zofia: Jestem juniorem, więc głównie się uczę 🙂 .
Pracuję w scrumowym zespole, więc w ramach sprintu, w miarę możliwości, sama dobieram sobie zadania. Mam w pracy super mentora, który zawsze pomoże i z doborem zadań i z ich realizacją.

 

Natka: Co byś powiedziała wszystkim osobom, które chciałyby zostać programistą, ale z różnych przyczyn boją się zmian?

Zofia: Próbujcie! Co macie do stracenia? W najgorszym wypadku okaże się, że to nie dla Was. Nie ma chyba nic gorszego niż tkwić w miejscu.

 

Natka: Na koniec proszę Cię o złotą radę dla wszystkich zagubionych.

Zofia: Zaczęłam programować dla pieniędzy, nie oszukujmy się, to świetna ścieżka kariery, ale po drodze okazało sie, że sprawia mi to mnóstwo frajdy. To praca, która mnie cieszy i satysfakcjonuje. Jest różnorodna i daje w zasadzie nieskończone możliwości rozwoju, jeśli tylko ma się na to chęć.
Moja rada dla zgubionych? Może wasza historia potoczy się tak jak moja i znajdziecie swoją pasję? Nie zabierajcie sobie tej szansy 🙂 .

 

Zosiu, dziękuję Ci za tę rozmowę. Jesteś kolejną bohaterką, która pokazuje, że zamiana branży na IT jest możliwa. Miałaś być biologiem, genetykiem a zostałaś programistką. Twoja historia jest przykładem na to, że jeśli tylko chcemy coś osiągnąć i znajdziemy właściwy sposób realizacji celu, to możemy to zrobić.


Wcześniejsze wywiady motywacyjne z pozostałymi bohaterkami, które zmieniły branżę na IT:

Olą Warzechą przeczytasz tu

Sylwią Laskowską przeczytasz tu

Agnieszka Szyszkowską przeczytasz tu

Julią Rościszewską przeczytasz tu

Karoliną Jabłońską-Korsan przeczytasz tu

Inne wywiady motywacyjne z serii Zmiana Branży – Tobie też może się udać!, możesz przeczytać też na zaprzyjaźnionym blogu Wake up and Code.


Cykl Zmiana Branży – Tobie też może się udać! to seria wywiadów z osobami, bohaterkami, które nie bały się pojąć ryzyka i zmienić zawód, na taki, który byłby związany z IT. Często od dawna czuły, że to, co robiły do tej pory nie jest zgodne z ich naturą. Chciały spróbować programować, kodować, testować. Chciały wejść do świata IT. Co też uczyniły. Wzięły los w swoje ręce i pokierowały nim tak, jak podpowiadało im serce. Ich historie są inspiracją dla wszystkich tych, którzy czują, że IT to ich miejsce, jednak czasem boją się spróbować. Bohaterki inspirują też tych, którzy podjęli już pewne kroki ku zmianie! 

Jeśli i Ty zmieniłaś branżę na IT, zostałaś programistką i chciałabyś się podzielić z nami swoją historią, napisz do mnie – NataliaSokolowska@BedeProgramistka.pl

Ciał! Natka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o