paź 21
ZMIANA BRANŻY - TOBIE też MOŻE SIĘ UDAĆ! Wywiad z Olą Warzechą zdjęcie główne

Zmiana branży – Tobie też może się udać! – wywiad motywacyjny z Aleksandrą Warzechą

Zapraszam Cię na cykl Wywiadów Motywacyjnych – Zmiana branży – Tobie też może się udać! Dziś pierwszy wywiad z bohaterką – Aleksandrą Warzechą.

Wstęp do cyklu 

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Rozmowa dwóch przyjaciółek:

– Wiesz Anka, ja to się chyba nie nadaję do tego programowania. Chciałabym bardzo zostać programistką, ale jakoś tak mi nie idzie. W ogóle mam wrażenie, że wszyscy już tyle potrafią, a ja ciągle stoję w miejscu. Jestem beznadziejna.

– Marta, co ty gadasz? Dasz radę. 

– Nie, chyba nie mam na to sił.

 

Znasz to? Tobie też czasami brakuje motywacji? Chciałabyś zostać programistką, ale masz wrażenie, że ciągle ktoś/coś rzuca Ci kłody pod nogi? A może masz wrażenie, że wszyscy są przeciwko Tobie. Że nikt w Ciebie nie wierzy. Że nie masz nikogo, kto by Ci powiedział „hej! Marta, robisz świetną robotę”.

 

Jeśli choć raz poczułaś chwilę zwątpienia, to jestem wręcz pewna, że cykl Wywiadów Motywacyjnych przypadnie Ci do gustu. Będą one ukazywać się cyklicznie, co 2 tygodnie, w soboty.

Każda z moich bohaterek, dostaje taki sam zestaw pytań. Te wywiady, to historie dziewczyn, które same kiedyś stanęły przed dylematem zmiany zawodu. Tak, jak Ty, postanowiły One, że Będą Programistką. Często mimo przeszkód i upadków, podnosiły się i szły dalej.

 

Zrządzenie losu

Od kiedy postanowiłam, że #BedeProgramistka ciągle trafiam na niesamowite osoby. Na ludzi, którzy myślą prawie tak samo jak ja, wręcz w tym samym czasie. Jedną z takich osób jest Joanna. W przeciągu ostatnich kilku dni przytrafiła mi się z Joasią nieprawdopodobna historia. Rozmawiając z jedną z bohaterek cyklu – Sylwią, dowiedziałam się, że Joanna wpadła na taki sam pomysł, jak ja. Też postanowiła na swoim blogu umieścić wywiady z dziewczynami, które zmieniły branżę i zostały programistkami. Dlatego razem z Joanną postanowiłyśmy, że stworzymy wspólny cykl wywiadów, pod jednym tytułem – „Zmiana branży – Tobie też może się udać!”.

Bardzo serdecznie zapraszam Cię również na blog Joanny Bochyńskiej Wake up and Code, gdzie będziesz mogła przeczytać historie innych dziewczyn.


Wywiad z Aleksandrą Warzechą

Ola Warzecha
Obecnie programistka front-end w SYZYGY, wcześniej w Efigence i OS3. Absolwentka Coders Lab. Zanim zaczęła przygodę z programowaniem, przez niemal dekadę pracowała w PR dla firm technologicznych. W wolnych chwilach m.in. gra w planszówki, uczy (siebie i innych) Pilates i kolekcjonuje designer toys.

Aleksandra Warzecha zdjęcie

fot. Ania Blukacz

 

Natka: Na pewno miałaś swoje życie przed programowaniem 🙂 Co robiłaś? Czym się zajmowałaś?

Ola: Przed programowaniem zajmowałam się public relations, a jeszcze wcześniej – archeologią.

 

Natka: Jak to się stało, że postanowiłaś zostać programistką?

Ola: Już od początku pracy w PRze związałam się z branżą nowych technologii i z biegiem czasu coraz częściej zastanawiałam się, którą furtką mogę przejść do niej bezpośrednio. Chciałam brać udział w tworzeniu produktów od strony technologicznej, a nie o nich “opowiadać”. Więc gdy w pewnym momencie zaczęły do mnie z różnych źródeł napływać informacje o kursach programowania i osobach, którym udało się przebranżowić, decyzja mogła być tylko jedna – spróbować swoich sił jako programistka.

 

Natka: Czy droga do celu była łatwa? Czy pojawiały się jakieś przeszkody? Jak sobie z nimi radziłaś?

Ola: Najtrudniejsze w tym wszystkim było chyba samo podjęcie decyzji i zorganizowanie nauki. W całym tym procesie niezwykle ważne było też wsparcie bliskich i kolegów z pracy, którzy, znając moje zainteresowania, podeszli do mojego pomysłu z pełnym zrozumieniem.
Z samego kursu pamiętam, jaką euforią napełniały mnie pierwsze widoczne efekty mojej pracy. To uczucie i wsparcie mentorów dawały mi siłę, aby radzić sobie z obszarami, które szły mi opornie. Ale nie mogę dziś powiedzieć, że już osiągnęłam cel i mogę od tego odcinać kupony – praca programisty to ciągły rozwój, więc oprócz bieżącej nauki technologii frontendowych podjęłam studia podyplomowe na AGH, gdzie oprócz zagadnień teoretycznych z informatyki zetknę się z takimi językami programowania, jak Java czy Python.

 

Natka: Jakie podjęłaś kroki, aby osiągnąć cel? (Kursy, studia, szkolenia, mentor?).

Ola: Odcięłam się na miesiąc od pracy i wybrałam stacjonarny kurs front-end (HTML, CSS i Javascript) w szkole programowania Coders Lab. Dzięki temu, mogłam w pełni skupić się na nauce i stosunkowo szybko przekonać się, czy się naprawdę do tego nadaję. Przy tej formie nauki najbardziej nieoceniona była pomoc mentorów, którzy nie tylko przekazywali wiedzę podręcznikową, ale też dzielili się wnioskami ze swojego doświadczenia komercyjnego. To pomogło mi potem bardzo szybko się odnaleźć w pierwszej pracy jako programista.

 

Natka: Jak uważasz, jaka metoda nauki programowania jest najbardziej efektywna?

Ola: Mam poczucie, że niezależnie od formy nauki, warto mieć doświadczonego nauczyciela czy mentora, który wskaże ścieżkę rozwoju, pomoże poradzić sobie z trudniejszymi zagadnieniami oraz podzieli się przykładami z życia. Takie kwestie jak typ kursu lub studiów bardziej zależą od wizji, jaka nam przyświeca – dla mnie szkolenie stacjonarne było po prostu najbardziej efektywnym rozwiązaniem w kategoriach czas-zaangażowanie-wyniki.

 

Natka: Czy pamiętasz swoją pierwszą rozmowę o pracę na stanowisko programisty?

Ola: To był cały dzień rozmów zorganizowanych przez szkołę, więc miałam okazję poznać pełen przekrój podejść do rekrutacji programisty – przez rozmowę, pisanie kodu na kartce papieru po programowanie z “komisją rekrutacyjną” patrzącą mi na ręce. To było bardzo dobre doświadczenie, które dało mi nie tylko pierwsze propozycje pracy, ale też wiedzę, jak przygotowywać się w przyszłości.

 

Natka: Czym teraz zajmujesz się w pracy?

Ola: Miałam styczność z dość szerokim spektrum projektów – od „cięcia” mailingów przez strony internetowe po rozwój i utrzymanie dużych serwisów internetowych czy aplikacji korporacyjnych, pracując zarówno dla klientów z Polski, jak i dla zagranicznych firm. Przy okazji dosyć mocno wyspecjalizowałam się w obszarze dostępności WWW i staram się dzielić tym z kolegami z pracy i nie tylko.

 

Natka: Co byś powiedziała wszystkim osobom, które chciałyby zostać programistą, ale z różnych przyczyn boją się zmian?

Ola:Przede wszystkim muszą być świadome tego, że ten zawód wiąże się z ciągłą nauką, która nie zawsze będzie szła gładko. Jeśli są na to gotowe, to już połowa sukcesu. Potem trzeba się pogodzić z tym, że bugi to integralna część procesu programowania. Między innymi z tych i wymienionych wcześniej względów myślę, że przynajmniej przez pierwsze lata warto znaleźć sobie mentorów. Poza tym poczucie, że ktoś bardziej doświadczony w Ciebie wierzy daje bardzo silną motywację do nauki i pracy.

 

Natka: Na koniec proszę Cię o złotą radę dla wszystkich zagubionych.

Ola: Mam wrażenie, że bardzo ważna jest umiejętność czerpania przyjemności z programowania, czy bardziej ogólnie – pracy w IT. Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy to właśnie programowanie jest dla nas najważniejsze, czy może też chcemy je połączyć z umiejętnościami wyniesionymi z innych zawodów i rozwijać się np. jako tester, projektant UX czy menedżer projektów IT. Bo właśnie to w nowych technologiach jest dziś fantastyczne, że można znaleźć dla siebie miejsce na różne sposoby, łącząc kompetencje z zupełnie różnych obszarów.

Olu, bardzo Ci dziękuję, że zechciałaś się z nami podzielić swoją historią. Życzę Ci samych sukcesów i samej radości!


 

Jeśli i Ty zmieniłaś branżę, zostałaś programistką i chciałabyś się podzielić z nami swoją historią, napisz do mnie – NataliaSokolowska@BedeProgramistka.pl

Ciał! Natka.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Trzeciak
Anna Trzeciak
4 lat temu

Witam serdecznie 🙂 Właśnie trafiłam na Twojego bloga i się niezmiernie cieszę, że jest więcej osób które postanowiły zmienić branżę. Takie blogi i opowieści są super motywujące. Też zaczęłam prowadzić bloga, który ma mnie motywować do dalszej nauki.
Serdecznie zapraszam 🙂
zostane-programistka.pl