Lut 24
Zmiana branży wywiad z Agnieszką Czaplicką 1000x5631

Zmiana branży – Tobie też może się udać! – wywiad motywacyjny z Agnieszką Czaplicką

Kolejną bohaterką cyklu Zmiana Branży – Tobie też może się udać! jest Agnieszka Czaplicka. Agnieszka od zawsze miała smykałkę do komputerów. Nawet była w liceum informatycznym. Jednak coś ją ciągnęło też do języka polskiego, więc skończyła filologię polską. Następnie trafiła do agencji reklamowej, żeby ostatecznie wrócić do IT. Dzisiaj pracuje jako frontend developer i czuje, że się spełnia w swojej pracy.


Wywiad motywacyjny z Agnieszką Czaplicką

Agnieszka Czaplicka

Moja córka (3,5 l) mówi, że jak była mała to… Ja jak byłam mała, chciałam być ‚informatyczką’, a przed maturą jednak dziennikarką, więc studiowałam filologię polską, a potem bibliotekarką, więc się w tym specjalizowałam. Ekantować w agencji reklamowej nie planowałam, za to uwielbiałam tę adrenalinę. Po siedmiu latach, chwilę po trzydziestce, znów postawiłam na IT. Pracuję jako frontend w software hausie 🙂 .

Zmiana branży Agnieszka Czaplicka
Natka: Na pewno miałaś swoje życie przed programowaniem 🙂 Co robiłaś? Czym się zajmowałaś?

Agnieszka: Na finiszu studiów filologicznych, trafiłam do agencji reklamowej i tak zostałam ekantem, project managerem czy bardziej opisowo ogarniaczem tematów 🙂 .

 

Natka: Jak to się stało, że postanowiłaś zostać programistką?

Agnieszka: To będzie długa 15-letnia historia. Jakoś w podstawówce w domu pojawił się używany 386 i nieoczekiwanie się zaprzyjaźniliśmy. Wtedy, co prawda nie wiedziałam czym jest programowanie, ale psucie, naprawianie, instalowanie, zworki itp. tak mi się spodobały, że postanowiłam iść do liceum informatycznego a potem zostać “informatykiem”. Tam poznałam podstawy html, css, c++, ale w międzyczasie postanowiłam pracować ze słowem i tak zostałam magistrem filologii polskiej z zamiłowaniem do gramatyki historycznej 🙂 .

Do planu pracy w IT wróciłam kilka lat temu, podczas pracy w agencji nad projektami związanymi z programowaniem. Nie wiem jak programiści, ale ja miałam fun z rozmów na temat architektury apek, nad którymi pracowaliśmy. A potem przyszedł czas na zmianę i … musiały minąć jeszcze prawie 3 lata, ale się udało.

 

Natka: Czy droga do celu była łatwa? Czy pojawiały się jakieś przeszkody? Jak sobie z nimi radziłaś?

Agnieszka: Na pewno była długa, wymagała wiele pracy i wyjścia ze strefy komfortu. W moim przypadku, wielkiego kopa dało mi wzięcie udziału w spotkaniu Geek Girls Carrots – akurat trafiłam na speech Hakierki i fajne dziewczyny na netowrkingu – wyszłam ze spotkania z silnym postanowieniem działania i tak mi zostało.

 

Natka: Jakie podjęłaś kroki, aby osiągnąć cel? (Kursy, studia, szkolenia, mentor?).

Agnieszka: Pierwsza próba była w 2014 roku, chciałam iść na bootcamp, ale koszty mnie przeraziły, potem już w ciąży – postanowiłam wziąć się za Rubiego samodzielnie – z tej perspektywy wiem, że zaczęłam z nieodpowiedniej strony.
W 2016 znów zaczęłam podejmować kolejne nieśmiałe próby – warsztaty, konferencje i na wiosnę trafiłam na spotkanie GGC, o którym wspominałam wyżej, 2 miesiące później wzięłam długi urlop w pracy, zaczęłam bootcamp frontendowy a po miesiącu utrwalania wiedzy zaczęłam szukać pracy.

 

Natka: Jak uważasz, jaka metoda nauki programowania jest najbardziej efektywna?

Agnieszka: Metoda prób i błędów – praca nad swoimi mini-projektami i rozwijanie ich. Jeden napotkany i rozwiązany problem da Ci więcej niż obejrzany tutorial.

 

Natka: Czy pamiętasz swoją pierwszą rozmowę o pracę na stanowisko programisty?

Agnieszka: Pierwszej może nie, ale nie zapomnę pierwszego code review czy też rozmowy, dzięki której dużo nauczyłam się o funkcjach hashujacych. Generalnie każdy pytał o motywację mojej zmiany – na jedną rozmowę zostałam zaproszona, bo rekrutujący był zwyczajnie ciekawy takiego przypadku i wcale tego nie ukrywał 🙂 .

 

Natka: Czym teraz zajmujesz się w pracy?

Agnieszka: Jestem frontend devloperem w software house’ie, nasz team pracuje nad jednym projektem, który jest nieustannie rozwijany. Mam więc do czynienia z tworzeniem nowych funkcjonalności, ale też pracuję nad poprawą istniejących no i ukochane przez każdego programistę hot fixy 🙂 .

 

Natka: Co byś powiedziała wszystkim osobom, które chciałyby zostać programistą, ale z różnych przyczyn boją się zmian?

Agnieszka: Jeśli ciągle szukacie, próbujcie działać samodzielnie. A potem jak najszybciej szukajcie pracy – nikt nie dostarczy takich pomysłów jak klient.

 

Natka: Na koniec proszę Cię o złotą radę dla wszystkich zagubionych.

Agnieszka: Da się zmienić swoje życie po 30-tce, z małym dzieckiem na pokładzie, będąc na etacie, po latach bez styczności z programowaniem 🙂 .

 

Agnieszko dziękuję Ci za tę rozmowę. To niezwykłe, że najpierw byłaś w liceum informatycznym, żeby mocno zmienić kierunek, po czym wróciłaś do IT. Czasami musimy dojrzeć do naszych wyborów. A gdy to się już wydarzy wtedy wiemy, że to co robimy ma sens i sprawia nam satysfakcję. Życzę Ci powodzenia i rozwoju, nie tylko w branży IT.


Wcześniejsze wywiady motywacyjne z pozostałymi bohaterkami, które zmieniły branżę na IT:

Olą Warzechą przeczytasz tu

Sylwią Laskowską przeczytasz tu

Agnieszka Szyszkowską przeczytasz tu

Julią Rościszewską przeczytasz tu

Karoliną Jabłońską-Korsan przeczytasz tu

Zofią Janicką przeczytasz tu

Agatą Miszkurką przeczytasz tu

Nikolą Adamus przeczytasz tu

Agnieszką Brandys przeczytasz tu

Inne wywiady motywacyjne z serii Zmiana Branży – Tobie też może się udać!, możesz przeczytać też na zaprzyjaźnionym blogu Wake up and Code.


Cykl Zmiana Branży – Tobie też może się udać! to seria wywiadów z osobami, bohaterkami, które nie bały się pojąć ryzyka i zmienić zawód, na taki, który byłby związany z IT. Często od dawna czuły, że to, co robiły do tej pory nie jest zgodne z ich naturą. Chciały spróbować programować, kodować, testować. Chciały wejść do świata IT. Co też uczyniły. Wzięły los w swoje ręce i pokierowały nim tak, jak podpowiadało im serce. Ich historie są inspiracją dla wszystkich tych, którzy czują, że IT to ich miejsce, jednak czasem boją się spróbować. Bohaterki inspirują też tych, którzy podjęli już pewne kroki ku zmianie! 

Jeśli i Ty zmieniłaś branżę na IT, zostałaś programistką i chciałabyś się podzielić z nami swoją historią, napisz do mnie – NataliaSokolowska@BedeProgramistka.pl

Ciał! Natka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o