Lut 02
zmiana branży wywiad motywacyjny Agnieszka Brandys

Zmiana branży – Tobie też może się udać! – wywiad motywacyjny z Agnieszką Brandys

Agnieszka to totalnie wykształcona dziewczyna. Skończyła mnóstwo kierunków, a jednak czuła, że czegoś w rozwoju zawodowym jej brakuje. Dlatego też postanowiła zrobić jeszcze dodatkowo studia podyplomowe. W ten sposób trafiła na kurs z testowania oprogramowania. Dzisiaj jest testerem i mówi, że kocha swoją pracę. Agnieszka jest też, a może przede wszystkim, mamą, która przez 2 lata pracowała jako freelancer, po to, aby móc wychowywać córkę. Zapraszam Cię na wywiad z Agnieszką Brandys, która przewróciła swoje życie do góry nogami.


Wywiad motywacyjny z Agnieszką Brandys

Agnieszka Brandys

Agnieszka z wykształcenia jest dziennikarzem, politologiem, specjalistą ds. Public Relations, grafikiem komputerowym i multimedialnym oraz Frontend Developerem. Z zamiłowania przede wszystkim mamą, dopiero długo po tym miłośniczką gier planszowych, dogtrekkingu i kultury Japonii. Kocha podróżować. Jeśli chodzi o zmiany to traktuje je pozytywnie. Uważa, że nawet te najtrudniejsze mogą przynieść coś wspaniałego. Na co dzień pracuje jako Tester Oprogramowania.

zmiana branży Agnieszka Brandys

Natka: Na pewno miałaś swoje życie przed programowaniem 🙂 Co robiłaś? Czym się zajmowałaś?

Agnieszka: Ukończyłam dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, politologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz Public Relations w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Przez kilka lat pracowałam jako Specjalista ds. Public Relations.

By móc wychowywać córkę, przez dwa lata byłam freelancerem i pełnoetatową mamą. Właśnie w tym czasie postanowiłam zmienić swój kierunek zawodowy. Pozostawić za sobą wszystko, co do tej pory robiłam.

Najpierw zapisałam się na studia podyplomowez grafiki komputerowej i multimedialnej, a następnie postanowiłam ukończyć studia z zakresu front-endu. Podczas nich dowiedziałam się o istnieniu mojego obecnego zawodu – tester oprogramowania.

 

Natka: Czy droga do tego, aby zostać testerem była łatwa? Czy pojawiały się jakieś przeszkody? Jak sobie z nimi radziłaś?

Agnieszka: Nie mogę powiedzieć by droga do celu była łatwa. W moim przypadku pomogło mi trochę szczęście, gdyż w Internecie natknęłam się na ogłoszenie informujące o kursie testera automatycznego finansowanym z Funduszy Unii Europejskiej. Wysłałam swoją aplikację i po dwóch czy trzech rozmowach kwalifikacyjnych udało mi się dostać na kurs.

Po nim rozpoczęłam trzymiesięczne praktyki w niewielkim software house. I wtedy pojawiła się okazja by zostać pracownikiem firmy Sii… Nie zastanawiałam się ani chwili. Obecnie pracuję na stanowisku testera w tej właśnie firmie.

 

Natka: Jakie podjęłaś kroki, aby osiągnąć cel? (Kursy, studia, szkolenia, mentor?).

Agnieszka: O pierwszym kursie już wspomniałam. Kolejny odbyłam już w mojej obecnej firmie, a mianowicie uczestniczyłam w Geek Academy – edycji testerskiej. Jest to intensywny kurs IT dla osób spoza branży połączony z płatnym stażem. To on przygotował mnie do pracy pod kątem praktycznym.

Brałam też udział w szkoleniach z zakresu nauki programowania w języku C#. Obecnie pracuję pod okiem mentora nad testami automatycznymi. Wiele nauki jeszcze przede mną. Na szczęście w Sii Gdańsk organizowanych jest ponad 50 szkoleń rocznie, więc na pewno szybko zdobędę nową wiedzę.

 

Natka: Jak uważasz, jaka metoda nauki programowania jest najbardziej efektywna?

Agnieszka: Dla mnie najbardziej efektywna okazała się metoda nauki pod okiem mentora. Zadania wykonuję samodzielnie, jednakże mam świadomość, iż w razie trudności zawsze mam osobę, którą mogę prosić o pomoc. Mam też wyznaczane terminy na oddanie zadań. Działa to na mnie motywująco.

 

Natka: Czy pamiętasz swoją pierwszą rozmowę o pracę na stanowisko programisty?

Agnieszka: Szczerze powiedziawszy to nie.

 

Natka: Czym teraz zajmujesz się w pracy?

Agnieszka: Testuję migracje baz danych. Obecnie widzę jak przydatna dla testera okazuje się znajomość Basha i SQLa.

 

Natka: Co byś powiedziała wszystkim osobom, które chciałyby zostać programistą, ale z różnych przyczyn boją się zmian?

Agnieszka: Ja również bałam się zmiany. Wiedziałam tylko, że PR mnie już nie interesuje, że to nie jest to, co chciałabym robić w życiu. Przestałam czuć się „wygodnie” w tym, co robiłam zawodowo. Przestałam być szczęśliwa.

 

Natka: Na koniec proszę Cię o złotą radę dla wszystkich zagubionych.

Agnieszka: Kiedyś gdzieś przeczytałam pewien cytat Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.” W mojej obecnej pracy właśnie tak się czuję i tego życzę każdemu.

 

Agnieszko jesteś pierwszą testerką w cyklu wywiadów – Zmiana Branży – Tobie też może się udać! To bardzo fajnie, ponieważ pokazujesz, że branża IT jest szeroka i można wykonywać w niej różne zawody. Dla jednych lepszym wyborem będzie Frontend, dla innych Backend, a dla jeszcze innych Testowanie lub UX. Gratuluję Ci, że po tylu kierunkach studiów znalazłaś to, co kochasz i to, co sprawia Ci przyjemność. Życzę Ci samych sukcesów!


Wcześniejsze wywiady motywacyjne z pozostałymi bohaterkami, które zmieniły branżę na IT:

Olą Warzechą przeczytasz tu

Sylwią Laskowską przeczytasz tu

Agnieszka Szyszkowską przeczytasz tu

Julią Rościszewską przeczytasz tu

Karoliną Jabłońską-Korsan przeczytasz tu

Zofią Janicką przeczytasz tu

Agatą Miszkurką przeczytasz tu

Nikolą Adamus przeczytasz tu

Inne wywiady motywacyjne z serii Zmiana Branży – Tobie też może się udać!, możesz przeczytać też na zaprzyjaźnionym blogu Wake up and Code.


Cykl Zmiana Branży – Tobie też może się udać! to seria wywiadów z osobami, bohaterkami, które nie bały się pojąć ryzyka i zmienić zawód, na taki, który byłby związany z IT. Często od dawna czuły, że to, co robiły do tej pory nie jest zgodne z ich naturą. Chciały spróbować programować, kodować, testować. Chciały wejść do świata IT. Co też uczyniły. Wzięły los w swoje ręce i pokierowały nim tak, jak podpowiadało im serce. Ich historie są inspiracją dla wszystkich tych, którzy czują, że IT to ich miejsce, jednak czasem boją się spróbować. Bohaterki inspirują też tych, którzy podjęli już pewne kroki ku zmianie! 

Jeśli i Ty zmieniłaś branżę na IT, zostałaś programistką i chciałabyś się podzielić z nami swoją historią, napisz do mnie – NataliaSokolowska@BedeProgramistka.pl

Ciał! Natka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o