Lis 18
Zmiana branży wywiad z Agnieszką Szyszkowską

Zmiana branży – Tobie też może się udać! – wywiad motywacyjny z Agnieszką Szyszkowską

Wyobraź sobie, że jesteś konstruktorem budowlanym. Ale gdzieś tam w środku, czujesz, że to nie to. Że Twoje miejsce jest gdzie indziej. Uczysz się wytrwale dzień w dzień. Dostajesz zapewnienie o stażu i … gdy już jesteś gotowy do przeprowadzki, Twój przyszły, domniemany pracodawca rozmyśla się. Co robisz? Zostajesz? Czy ruszasz do Warszawy, żeby prosto z niej trafić do Włoch?

Tę drugą drogę wybrała Agnieszka Szyszkowska. Miała być konstruktorem budowlanym a zajmuje się developmentem aplikacji mobilnych we Włoszech.

Zapraszam Cię do mojej rozmowy z bohaterką Agnieszką, w której zdradzi, jak to się wszystko zaczęło.

 


Wywiad motywacyjny z Agnieszką Szyszkowską

Agnieszka Szyszkowska

Były konstruktor budowlany. Aktualnie na delegacji zagranicznej. Zajmuje się developmentem backendu aplikacji mobilnej we Włoszech. Kocha uczyć się nowych rzeczy, tak samo jak sport i polskie góry. Zdecydowanie twierdzi, że zmiana branży odmieniła jej życie na lepsze.

zmiana branży na IT - Agnieszka

 

Natka: Na pewno miałaś swoje życie przed programowaniem 🙂 Co robiłaś? Czym się zajmowałaś?

Agnieszka: W maju skończyłam studia na kierunku budownictwo, w trakcie których pracowałam w zawodzie. Wątpliwości co do wyboru kierunku miałam od drugiego roku studiów – wcześniej bałam się podjąć decyzję i coś zmienić, dlatego dotrwałam aż do dyplomu. Można powiedzieć ze straciłam przez to kilka lat, ale wolę myśleć, że po prostu chciałam mieć pewność, że „to nie to”.

 

Natka: Jak to się stało, że postanowiłaś zostać programistką?

Agnieszka: Zanim dokonałam wyboru studiów zastanawiałam się też nad informatyką. Kiedy wiedziałam już, że naprawdę nie dam rady pracować całe życie w budownictwie (zarobki i atmosfera były tragiczne), moi bardzo dobrzy znajomi, którzy pracują jako programiści pomogli mi stawić pierwsze kroki. Myślę, że to bardzo ważne, żeby mieć kogoś, kto może Was pokierować w rozwoju zawodowym, żeby nie okazało się, że wkładacie wysiłek w zdobycie wiedzy, która będzie dla Was rynkowo kompletnie nieprzydatna.

 

Natka: Czy droga do celu była łatwa? Czy pojawiały się jakieś przeszkody? Jak sobie z nimi radziłaś?

Agnieszka: Żeby osiągnąć mój sukces – zdobyć pierwszą pracę – musiałam wykazać się dużą pracowitością i cierpliwością. Zaczęłam się uczyć w październiku dość intensywnie – mam tu na myśli – codziennie, bez wymówek. W międzyczasie pisałam swoją pierwszą aplikację. Nie rzuciłam wszystkiego, co robiłam do tej pory, żeby mieć czas na naukę. Ciągle pracowałam i studiowałam. Przeszkód było wiele. Największa wystąpiła, kiedy po bardzo pozytywnej rozmowie kwalifikacyjnej miałam już nagrany staż, rzuciłam prace, po czym okazało się że firma się rozmyśliła i nie będę mogła zacząć pracy. Wtedy podjęłam decyzję, żeby mimo wszystko przeprowadzić się do Warszawy i szukać tam pracy. Pierwszy miesiąc był przeplatany rozmowami kwalifikacyjnymi, nauką i zastanawianiem się czy to była dobra decyzja. Później, po około dwóch miesiącach (w maju) udało mi się dostać pracę, miałam możliwość wyboru z dwóch ofert.

 

Natka: Jakie podjęłaś kroki, aby osiągnąć cel? (Kursy, studia, szkolenia, mentor?).

Agnieszka: W trakcie nauki korzystałam z Internetu i wiedzy znajomych. Myślę, że najważniejszy był wkład znajomych, którzy podpowiadali mi, które technologie warto poznać i które źródła w Internecie odwiedzić.

 

Natka: Jak uważasz, jaka metoda nauki programowania jest najbardziej efektywna?

Agnieszka: Myślę, że przy poznawaniu nowych technologii najważniejsze jest znaleźć dobry tutorial w stylu ‚quick start’ i zobaczyć, jak coś działa na własne oczy. Później można wczytywać się w detale. Na początek polecam wszystkim pisać jak najwięcej kodu i nie bać się pytać w Internecie, jeśli czegoś nie wiecie.

 

Natka: Czy pamiętasz swoją pierwszą rozmowę o pracę na stanowisko programisty?

Agnieszka: Pierwszą rozmowę pamiętam, ale nie wspominam jej za dobrze. Po całkiem ciekawej rozmowie ‚miękkiej’, częściowo po angielsku (angielski jest chyba w tym zawodzie najważniejszy, więc jeśli nie czujecie się za dobrze w mówieniu po angielsku, podszkolcie się), dostałam test do wypełnienia, jako formę rozmowy technicznej. Pytania były bardzo szczegółowe i prawdę mówiąc czułam się, jak na teście w szkole. Natomiast pozostałe rozmowy, na których byłam przed pierwszą pracą były ciekawsze. Większość była dość wymagająca, czasem w języku angielskim. Nie bójcie się rozmów kwalifikacyjnych. Pamiętajcie, że rekruter zazwyczaj chce Was przyjąć do pracy. Programiści to bardzo ciekawi, cieszący się życiem ludzie, którzy nie mają nic wspólnego ze stereotypem człowieka w kraciastej koszuli, siedzącego przed komputerem całe życie.

 

Natka: Czym teraz zajmujesz się w pracy?

Agnieszka: Obecnie jestem w projekcie na delegacji za granicą. Zajmuję się developmentem backendu aplikacji mobilnej. Moje obecne zadanie dotyczy takich technologii jak Java, Springboot, integracja z bazą danych. Oprócz tego mam możliwość zwiedzenia kawałka świata, co wszystkim Wam polecam.

 

Natka: Co byś powiedziała wszystkim osobom, które chciałyby zostać programistą, ale z różnych przyczyn boją się zmian?

Agnieszka:  Myślę, że wszystkim Wam, które boją się zmian powiedziałabym, żebyście podejmowały dobrze przemyślane i zaplanowane działania. Nigdy nie działajcie pochopnie. Musicie sobie wyznaczać realne cele w nauce i planować czas, który chcecie i możecie spędzić nad nauką. Nie bójcie się próbować, aplikujcie na staże, stanowiska juniorskie. Nigdzie nie nauczycie się tyle, co na dobrej rozmowie technicznej, więc akceptujcie wszystkie zaproszenia.

 

Natka: Na koniec proszę Cię o złotą radę dla wszystkich zagubionych.

Agnieszka: Nauczcie się cieszyć z rozwiązywania problemów. Ten zawód to głównie rozwiązywanie problemów 🙂 .

 

Agnieszka! Jesteś prawdziwą bohaterką, która mimo wszystko podjęła ryzyko i postanowiła iść za głosem serca. Dziękuję Ci za ten wywiad i życzę Ci, żeby teraz stał przed Tobą cały świat otworem! Powodzenia!


Wcześniejszy wywiad motywacyjny z pozostałymi bohaterkami, które zmieniły branżę na IT:

Olą Warzechą przeczytasz tu

Sylwią Laskowską przeczytasz tu

Inne wywiady motywacyjne z serii Zmiana Branży – Tobie też może się udać!, możesz przeczytać też na zaprzyjaźnionym blogu Wake up and Code.


Cykl Zmiana Branży – Tobie też może się udać! to seria wywiadów z osobami, bohaterkami, które nie bały się pojąć ryzyka i zmienić zawód, na taki, który byłby związany z IT. Często od dawna czuły, że to, co robiły do tej pory nie jest zgodne z ich naturą. Chciały spróbować programować, kodować, testować. Chciały wejść do świata IT. Co też uczyniły. Wzięły los w swoje ręce i pokierowały nim tak, jak podpowiadało im serce. Ich historie są inspiracją dla wszystkich tych, którzy czują, że IT to ich miejsce, jednak czasem boją się spróbować. Bohaterki inspirują też tych, którzy podjęli już pewne kroki ku zmianie! 

Jeśli i Ty zmieniłaś branżę na IT, zostałaś programistką i chciałabyś się podzielić z nami swoją historią, napisz do mnie – NataliaSokolowska@BedeProgramistka.pl

Ciał! Natka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o