Lis 27
Warsztaty z Angulara ngGirls

Warsztaty z Angulara ngGirls Poland

Warsztaty z Angulara ngGirls Poland – relacja uczestniczek

Obiecywałam, obiecywałam i w końcu jest. Dzisiaj przeczytasz relację z warsztatów z Angulara ngGirs Poland, które odbyły się 19 listopada 2017 roku w Warszawie.

Zgłaszając się na warsztaty z Angulara nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Nie znalazłam za dużo informacji w Internecie na temat ngGirls Poland. Owszem o założycielce Shmueli Jacobs i samej organizacji ngGirls jest sporo artykułów. Jednak ja poszukiwałam wiadomości o warsztatach. Oprócz relacji Joanny z Wake up and code z warsztatów z Warszawy, nie znalazłam za wiele więcej informacji.

Dzisiaj przeczytasz relacje z warszawskich warsztatów z Angulara. Ale nie będzie to tylko moja relacja. Poprosiłam kilka dziewczyn, które również brały w nich udział, o przygotowanie przez nie relacji. Dzięki temu ten wpis nie będzie tak bardzo subiektywny i będziesz mógł spojrzeć na warsztaty z Angulara z szerszej perspektywy 🙂 .

Każda z nas, biorących udział w warsztatach, miała inne wcześniejsze doświadczenia, startowałyśmy z innego pułapu. Miałyśmy też inne oczekiwania. Każda z nas mogła inaczej odbierać to samo wydarzenie. Ja jestem zadowolona, mimo że nie nauczyłam się wiele. Ale na warsztaty szłam z myślą, żeby jedynie zaznajomić się z Angularem.

Warsztaty z Angulara z ngGirls oczami 4 uczestniczek

Warsztaty z Angulara ngGirls Arleta

Arleta:

Mój udział w ngGirls okupiony był pewnymi poświęceniami. Pobudka o 5:45 dla kogoś, u kogo w sekcji „zainteresowania” w CV widnieje „zapadanie w śpiączkę” oraz „ignorowanie budzika” to spory kłopot. Niestety dojazd z Łodzi do Warszawy nastręcza kilku niedogodności.

Same warsztaty jednak okazały się bardzo wartościowym doświadczeniem. Było to moje pierwsze zetknięcie z jakimkolwiek frameworkiem JavaScript. Śmiało mogę powiedzieć, że rzeczywistość przerosła moje wyobrażenia, a Angular bez wątpienia jest potężnym narzędziem, którego zgłębienie wymaga czasu oraz wytężonej pracy.

Organizację wydarzenia oceniam bardzo dobrze, cieszy również postawa menora, który dał mojej grupie wiele swobody w wyborze optymalnego sposobu nauki.

Serdecznie polecam udział w kolejnych edycjach osobom, które opanowały już podstawy JavaScript.

Warsztaty z Angulara ngGirls Justyna

Justyna:

Wysłałam swoje zgłoszenie na warsztaty z Angulara z ngGirls od razu, kiedy zobaczyłam informację o nich. Uznałam, że to świetny pomysł, bo sama jestem od dosyć niedawna zafascynowana JavaScriptem i staram się pogłębiać swoją znajomość przy każdej możliwej okazji.

Bardzo podoba mi się inicjatywa, w której szkolenia programistyczne skierowane są do dziewczyn – wciąż jest nas mało w branży IT i każde tego typu działanie pomaga zmieniać tę sytuację.

Warsztaty bardzo mi sie podobały, spędziłam fantastyczny i inspirujący czas z ciekawymi ludźmi. Shmuela – pomysłodawczyni i główna organizatorka jest osobą bardzo pozytywną i charyzmatyczną, co pomaga wkręcić się w temat, kiedy ktoś taki prowadzi wykład.

Trafiłam również na świetną mentorkę Anastasię, która pomagała nam na bieżąco przechodzić przez kolejne zawiłości przy tworzeniu apki. Atmosfera była pozytywna, ale też wszyscy na poważnie podchodzili do wyzwań i w skupieniu rzeźbili swoje projekty.

Nie przychodzi mi do głowy nic, co mogłoby być poprawione w organizacji tego wydarzenia. Z pewnością byłoby wspaniale, gdyby było więcej podobnych inicjatyw.

Czy warsztaty sprawiły, że poznałam Angulara? Zdecydowanie nie ? . To zbyt szeroki temat, ale nauczyłam się wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, poznałam nowe narzędzia, a w naszej grupie udało nam się wytworzyć kilka nadzwyczaj kreatywnych błędów i następnie je naprawić, co dało nam sporo satysfakcji i wiedzy.

Na pewno będę chciała rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku, chociaż nie jest to moje zajęcie bazowe, na co dzień jestem motion designerem, a programowanie traktuje jako swoją wielką pasję.

Aktualnie chcę dać sobie jeszcze trochę czasu na lepsze poznanie czystego JavaScriptu, a następnie zabrać się bardziej szczegółowo za Angulara.

Warsztaty z Angulara ngGirls Aurelia

Aurelia:

Czy warsztaty ngGirls z Angulara były wartościowe? I tak i nie. Wszystko było świetnie przygotowane, miejsce do pracy było bardzo komfortowe, atmosfera, którą stworzyli organizatorzy była luźna i chciało się kodować. Zapewniono nam piękną salę, napoje, kawę i kanapki – było to bardzo miłe i doceniam to!

Jeśli chodzi o samą naukę nowych umiejętności – wszystko zależało od mentora jakiego się dostało, oczywiście i od naszych zdolności pochłaniania nowej wiedzy 😉 . Większość mentorów nie znała języka polskiego, ale wielu z nich pracowało jako szkoleniowcy w branży IT więc to nie był ich pierwszy trening.

Mój mentor z Ukrainy, pomimo że przesympatyczny i bardzo pomocny – to często chaotycznie mi wszystko tłumaczył i nauka i pisanie apki sprowadziło się do przeklikiwania kodu z instrukcji do mojego kodu. Po paru godzinach nie wiedziałam już co robię i po co, co to robi i jakie ma zależności z innymi elementami apki. Jestem po HTML/CSS i podstawach JS a od połowy spotkania już się zgubiłam.

Także gdybym miała iść jeszcze raz na te warsztaty – raczej odradzam, wolałabym zostać w domu i pouczyć się z tutoriali na YT.

Jeśli myślisz o tych warsztatach to mam dla Ciebie radę. Nie idź na nie totalnie zielona 😉 . Poczytaj o tym, pooglądaj filmy na YT ze wstępem do Angulara 2 oraz przejrzyj CAŁĄ instrukcję do apki, jaką dostaniesz od ngGirls – to zmieniłoby wiele w moim przyswajaniu wiedzy 😉 . Powodzenia!

Warsztaty z Angulara ngGirls Natalia

Natalia:

O warsztatach z Angulara dowiedziałam się z Facebooka. Akurat było to w momencie, gdy uczyłam się JavaScript i szło mi tak sobie. W wielu ogłoszeniach o pracę na stanowisko juniora widziałam, że jednym z wymagań jest znajomość jakiegoś frameworka JS. Angular wpisywałby się w te wymagania idealnie.

Pomyślałam, że czemu nie? Warsztaty z Angulara ngGirls są darmowe, więc mogę spróbować. Skoro chcę zostać programistką to warto poznać, a przynajmniej dowiedzieć się, czym jest i jak się pracuje z Angularem.

Wysłałam swoją aplikację. Aplikację należało napisać po angielsku. I wtedy pojawiła się moja pierwsza obawa. A co jeśli warsztaty będę prowadzone wyłącznie po angielsku a ja nic nie zrozumiem? Nie było tak źle. Trafiłam do grupy, gdzie nasza mentorka mówiła po angielsku, ale rozumiała też język polski.

Wiem, że były na warsztatach dziewczyny, które prosiły o polskiego mentora i trafiły też do takiej grupy – także jeśli boisz się aplikować ze względu na barierę językową – śmiało! Poproś o polskiego mentora 🙂 .

Warsztaty odbywały się w niedzielę. Trwały od 10:00 do 17:00. Czas upłynął mi błyskawicznie. Na początku Shmuela opowiedziała o tym, w jakim sposób ona pokochała Angulara i dlaczego w ogóle zdecydowała się założyć ngGirls. Zrobiła też krótkie wprowadzenie do Angulara.

Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy. Mentorów było dziesięciu – musisz wiedzieć, że oni wykonują swoją pracę za darmo!

Na 1 mentora przypadało ok. 3 osób. Ja trafiłam na wspaniałą dziewczynę, która cierpliwie odpowiadała na każde nasze pytanie.

Przez te kilka godzin mieliśmy stworzyć aplikację. Niestety nie udało nam się jej ukończyć. Jednak mamy materiały, z którymi możemy działać w domu.

Angulara nie nauczyłam się przez te kilka godzin. Zresztą wydaje mi się, że byłoby to niemożliwe. Jednak zdobyłam wiedzę czym Angular jest, w jaki sposób się na nim pracuje i co można za jego pomocą zrobić.

Podsumowując

Warsztaty z Angulara z ngGirls są na pewno fajną opcją. Jednak wiele zależy od mentora, na którego trafisz. Na pewno wszyscy starali się jak mogli, jednak wyobrażam sobie, jak ciężko jest nauczyć chmarę dziewczyn, w tak krótkim czasie Angulara. Tym bardziej, że dla wielu z nas było to pierwsze zetknięcie z tym frameworkiem.

Warsztaty rozbudzają Twoją ciekawość. Dają Ci wędkę zamiast ryby. I to jest fajne. Sprawiają, że masz ochotę samodzielnie zgłębić temat. Owszem mogą być też frustrujące – jeśli idziesz na nie z oczekiwaniem, że po kilku godzinach zrobisz swoją pierwszą aplikację, która będzie w pełni sprawna i w pełni przez Ciebie zrozumiała.

Grupa, do której trafisz może bardzo różnić się poziomem, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest Angular i jak wyglądają podstawowe mechanizmy – to te warsztaty są dla Ciebie.

Jednak jeśli jesteś już na jakimś wyższym poziomie z Angulara to mogą one nie spełnić Twoich oczekiwań.

Ja, tak jak już pisałam wcześniej, jestem zadowolona. Dla mnie były one odskocznią od „typowego” JavaScript i nauki w domu. Poznałam fajne osoby, popracowałam w grupie, miło spędziłam czas. Wiem już jak wygląda praca w Angularze i te warsztaty były dla mnie kolejnym, cennym doświadczeniem.

Informacje o  najbliższych edycjach znajdziesz na tej stronie – ngPoland.

 

Ciał! Natka.

Warsztaty z Angulara 1
Warsztaty z Angulara 5
Warsztaty z Angulara 3
Warsztaty z Angulara 2
Warsztaty z Angulara 7
Warsztaty z Angulara 4
Warsztaty z Angulara 6
Warsztaty z Angulara 9
Warsztaty z Angulara 8

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
NataliaAri Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ari
Gość
Ari

Świetny post i Twoja praca Natalia! Dzięki 🙂

Natalia
Gość

Dzięki Ari!
I za to też, że wzięłaś w tym udział! 🙂