Lis 21
var let const zmienne w JavaScript

var let const zmiennie JavaScript

var let const zmienne JavaScript – różnice między zmiennymi.

Dzisiejszy wpis będzie bardzo krótki, aczkolwiek zawierający niespodziankę.
Wiesz, że uwielbiam filmy Samuraja Programowania. Właśnie na podstawie jednego z nich, a dokładniej var let const – czym różnią się zmienne w JavaScript #10 dzień kursu powstał poniższy pdf, który możesz za darmo pobrać.

var let const zmienne JavaScript

Do niedawna posługiwano się zmienną var. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu zmiennych let i const. Nagle okazało się, że programiści zyskali kilka nowych możliwości ale pojawiło się też kilka pułapek związanych ze stosowaniem kilku zmiennych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są różnice między tymi zmiennymi obejrzyj film Samuraja i pobierz przygotowany przeze mnie pdf.

Podając adres e-mail zyskasz dostęp do wszystkich darmowych materiałów – w tym do e-booka „Od czego zacząć naukę programowania„.

var let const zmienne JavaScript

var let const którą zmienną używać?

Samuraj Programowania radzi, aby ZAWSZE używać zmiennej const. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiesz, że będziesz tę wartość zmieniał.

Jeśli nie możesz używać const, ponieważ będziesz zmieniał w późniejszym czasie wartość zmiennej, powinieneś używać let.

Zmienną var używaj tylko wtedy, gdy zależy Ci na jakichś wyjątkowych jej właściwościach.

var let const zmienne JavaScript

Wyzwanie #JavaScript30

Jeśli chcesz rozwinąć się w programowaniu w JavaScript dołącz do wyzwania #JavaScript30. Wszystkie informacje znajdziesz tu – Wyzwanie #JS30.

 

Ciał! Natka.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

Strasznie słaby wpis. Więcej reklam i zachęt do podania maila niż konkretnych informacji.

Tomasz Sochacki
2 lat temu

„Zmienną var używaj tylko wtedy, gdy zależy Ci na jakichś wyjątkowych jej właściwościach.” Masz tu na myśli hoisting? Szczerze mówiąc odkąd przeszedłem na let/const (z naciskiem jak piszesz na const) to nie widzę za bardzo sensu stosowania var. Jeśli z jakiś powodów tak jak piszesz mogłoby to być teoretycznie użyteczne to myślę, że warto cofnąć się o krok i zobaczyć, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie. Ponad to let ma tę zaletę (const w sumie też), że nie zrobisz drugi raz „let x=…” jeśli już wcześniej zadeklarowałeś w danym zasięgu taką zmienną, jest to dodatkowe fajne zabezpieczenie przed samym… Czytaj więcej »

Natalia
2 lat temu

Tak hoisiting, ale też zasięg zmiennej – var nie ma zasięgu blokowego w przeciwieństwie do let i const. Samuraj świetnie to wytłumaczył w tym filmie, który linkuję we wpisie. Co do stosowania var to myślę, że po to wprowadza się ulepszenia, aby lepiej nam się pracowało i żeby praca była efektywniejsza. Więc wydaje mi się, że var powoli przechodzi do lamusa. W nowych wytycznych nie można jej było od tak usunąć, chociażby ze względu na to, że we wszystkich wcześniejszych projektach była ona używana. Zmienne const i let wprowadziły pewien porządek. I uważam, że to właśnie ich w głównej mierze… Czytaj więcej »