sty 18
Pytania rekrutacyjne kompetencje miękkie

Pytania rekrutacyjne z kompetencji miękkich

Jestem po pierwszej rozmowie rekrutacyjnej na Junior Frontend Developera. Lubię być przygotowana. Nie znoszę sytuacji, podczas których nie wiem, czego mogę się spodziewać. Dlatego też przygotowałam sobie typowe pytania rekrutacyjne z kompetencji miękkich, które mogłabym usłyszeć.

Ponieważ rozmowę miałam w całości po angielsku, przygotowałam sobie na nie też sensowne odpowiedzi. Nie jestem mistrzem jeśli chodzi o angielski. Baaaa, nie jestem nawet dobra. Niestety. Ostatni raz angielski był mi potrzebny na maturze, 14 lat temu, i wstyd przyznać, takie są tego konsekwencje.

Rozmowa rekrutacyjna pokazała mi, że nie jest źle, ale powinnam wziąć się ostro do roboty. W Polsce coraz częściej pracuje się w środowiskach międzynarodowych. I nie ma przebacz. Albo angielski znasz i pracujesz albo nie znasz i bye bye.

Mimo wszystko, Wam również radzę przygotować sobie odpowiedzi na typowe pytania. I po polsku i po angielsku. Dzięki temu wypadniecie dużo lepiej. Nie będziecie musieli na szybko „rzeźbić w gównie”, tylko będziecie wyglądać na przygotowanych, a co za tym idzie kompetentnych kandytatów. No chyba, że macie takie cudowne floooow, jak Marcin Prokop, który ma na wszystko odpowiedź 🙂 .

Pytania rekrutacyjne z kompetencji miękkich

No dobra. Ale wróćmy do clue tego wpisu, czyli pytań rekrutacyjnych. Poniżej znajdziesz listę z pytaniami, które są bardzo typowymi pytaniami rekrutacyjnymi. Jeśli przychodzą Ci jeszcze jakieś inne pytania do głowy, napisz w komentarzu. Dopiszę je do listy. Stwórzmy razem prze-zarąbistą listę, która pewnie nie raz w życiu nam się jeszcze przyda.

Lista pytań

 1. Opowiedz mi coś o sobie?
 2. Dlaczego zdecydowałeś się zmienić pracę?
 3. Co chciałbyś robić za 2/5 lat?
 4. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
 5. Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?
 6. Co wiesz o firmie, do której aplikujesz?
 7. Daj mi przykład, kiedy coś zrobiłeś nie tak jak powinieneś. Kiedy coś poszło nie po Twojej myśli. Jak sobie poradziłeś z taką sytuacją?
 8. Twoje mocne i słabe strony.
 9. Z czego jesteś dumny?
 10. Jakie jest Twoje największe osiągnięcie?
 11. Czy masz jakieś porażki?
 12. Czy jest jakaś wada, nad którą pracujesz?
 13. Czy mógłbyś opisać Twoje idealne miejsce pracy?
 14. Czego oczekujesz od pracodawcy?
 15. Jak wyobrażasz sobie pracę w tej firmie? Jak myślisz czym się będziesz zajmować? Jak będzie wyglądał Twój dzień pracy?
 16. Opowiedz mi o swoich zainteresowaniach? Czy masz jakieś hobby?
 17. Opowiedz mi o swojej wcześniejszej firmie.
 18. Opowiedz mi o ważnym dla Ciebie projekcie.
 19. Opowiedz mi o Twoim dotychczasowym doświadczeniu.
 20. W jakim kierunku chciałbyś się rozwijać?
 21. Jak odświeżasz/zdobywasz swoją wiedzę?
 22. Gdzie znalazłeś to ogłoszenie?
 23. Czy masz jakieś plany wakacyjne?
 24. Jaką ostatnio przeczytałeś książkę? O czym ona była?
 25. Czy używałeś jakichś języków obcych w poprzednich pracach?
 26. Jakie technologie poznałeś do tej pory?
 27. W jaki sposób uczysz się programowania?
 28. Co cię pociąga/pasjonuje w programowaniu?
 29. Czego uczyłeś się wczoraj/w zeszłym tygodniu? Czy pracowałeś nad jakimś projektem?
 30. Czy wolisz pracować w małym czy dużym zespole?
 31. Czy potrafisz pracować pod presją czasu?
 32. W jaki sposób podejmujesz ważne decyzje?
 33. Czy masz jakieś pytania odnośnie pracy?

Kompetencje miękkie

A jeśli chcecie poczytać coś więcej o kompetencjach miękkich odsyłam Was do mojego starszego artykułu – klik.https://bedeprogramistka.pl/cechy-dobrego-programisty-czyli-osobowosc-programisty/

Ciał! Natka.


Pytania przesłane przez Was:

Dominik Kajzar: „zawsze pytam co się ostatnio nauczyłaś/nauczyłeś, daje to dobrą wiedzę na temat tego, jak bardzo zaawansowany jest ktoś, oraz co sprawiło Ci największy problem ostatnio.”

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
6 miesięcy temu

Super wpis !
Fajna i pomocna lista pytań 🙂
Oby więcej takich wpisów !

Paweł
2 lat temu

Bardzo fajna lista pytań, akurat mój brat idzie za kilka dni na rozmowę kwalifikacyjną do firmy, na której mu mega zależy 🙂 Mam nadzieję, że ta lista mu pomoże! Dzięki wielkie

Namysłowska 3
3 lat temu

Widzę, że ja trochę „po czasie”, bo wpis sprzed miesiąca ale i tak dołożę swoje. Przez ostatnie lata odbywałam rozmowy w firmach berlińskich. Co prawda nie w IT ale myślę, że w innych branżach wyglada to podobnie. Przede wszystkim już wysyłając CV dostajesz na nie odpowiedź. Zawsze. Nie znika w czeluści emaila rekrutacja@rekrutacja.pl. Gdy zostajesz zaproszony na rozmowę, nikt nie pyta o rzeczy, które już w CV widział. Zazwyczaj pada komentarz: „W Twoim CV niejasne/ciekawe dla mnie jest – rozwiń to proszę”. Rekrutujący notuje odpowiedzi i rozmowa kończy się stwierdzeniem: „Dziękuję. Damy odpowiedź w przeciągu 3/4/5 dni”. I zawsze ta… Czytaj więcej »

Jędrzej
3 lat temu

Zawsze mam wrażenie, że pytania o przyszłość już się nie zadaje. Że to przeżytek z czasów gdy HR raczkował i nie za bardzo wiedziano o co pytać. Opieram sie zadaniu znajomych rekruterów: w pytaniu o przyszłość trzeba tylko powiedzieć, że będziesz super rozwiniętą programistką i będziesz trzaskać kod aż klawiatura będzie skrzypieć. I tyle.
Pytania o technologię, o chęć rozwoju w danym kierunku, o sposób podejmowania decyzji – według mnie to ma sens.
Ewentualnie pytania o przyszłość mogą być na rozgrzewkę 🙂
Ukłony, pani programistko!

Magda
Magda
3 lat temu

Kiedy w projekcie pełnisz rolę TL, w jaki sposób delegujesz zadania na członków podległego zespołu i jak weryfikujesz postępy? – Zdaję sobie sprawę, że nie każdy programista rekrutuje sie na stanowisko kierownicze. Ale wystarczy, że pracuje się w mniejszych grupach i ktos dowodzi takim podzespołem, więc warto poznać kompetencje komunikacyjne i nawyki przyszłego pracownika.

Adrian
Adrian
3 lat temu

Ja dorzucę od siebie takie pytanie: „Czy miałeś kiedyś sytuację, że nie zgadzałeś się ze swoim przełożonym? Jak mu o tym powiedziałeś, jakich argumentów użyłeś? Opisz krótko taką sytuację.”

Sosa
3 lat temu

Dzięki 🙂

Tomek
Tomek
3 lat temu

Cześć, fajna lista, ale mialbym kilka uwag… „Co chciałbyś robić za 2/5 lat?” – typowe pytanie rekrutera totalnie bez sensu… nie wiesz jak się pracuje w TEJ firmie więc nie masz jak świadomie i sensownie odpowiedzieć „tak chcę u was być za 5 lat…” 🙂 „Opowiedz mi o swojej wcześniejszej firmie.” – moim zdaniem pytanie bardzo nie na miejscu, i ja osobiście powiedziałbym po prostu, że sprawy poprzedniej/obecnej jeszcze firmy to tajemnica i napewno nie zamierzam o tym dyskutować, o technologiach, projektach, planach itp. Jeśli firma się czymś chwali na zewnątrz to dobry rekruter by to przejrzał (np oficjalne strony… Czytaj więcej »

Paulina
Paulina
3 lat temu

Czy masz autorytety i kto to jest 😀

Afterweb
3 lat temu

Przygotowałaś całkiem niezłą listę pytań 🙂 Aż ciężko wymyślić jakieś nowe pytanie, tak od razu. Oby jak najwięcej osób tak przygotowanych jak Ty przychodziło na rozmowy ^^