lis 07
Nauka JavaScript i wyzwanie 1200x628

Nauka JavaScript i wyzwanie JavaScript30 dni 1-5

Nauka JavaScript i Wyzwanie #JavaScript30. Dzisiaj krótkie podsumowanie pierwszych pięciu dni wyzwania.

#Wyzwanie JavaScript30 

Pewnego pięknego dnia przez zupełny przypadek, natrafiłam na stronę wyzwania http://JavaScript30.com. Wyzwanie to zakłada zrobienie 30 projektów JavaScript w 30 dni. Brzmi nierealnie? A jednak! Wes Bos – autor wyzwania, zadbał o to, żeby było ciekawie i inspirująco. Dostęp do wyzwania jest darmowy. Każdy może spróbować.

Chciałam wziąć udział w wyzwaniu, jednak jako totalny laik JavaScript bałam się, że nie uda mi się zrozumieć zawiłości tego języka. Moja nauka JavaScript od samego początku idzie nie tak, jakbym tego chciała. Już się zaczęłam powoli godzić z tym, że do osiągnięcia jakiejkolwiek „biegłości” w tym języku, będę potrzebowała wielu godzin nauki. No ale umówmy się. Nie od razu Rzym zbudowano 🙂 .

Gdy tak rozważałam, czy zaryzykować i przystąpić do działania olśniło mnie. Postanowiłam, że założę grupę na FB, do której może dołączy ktoś, żeby razem ze mną podjąć rękawicę. W najśmielszych snach, nie spodziewałam się tego, co się wydarzyło w przeciągu 3 dni!

Do grupy dołączyło ponad 200 osób!!! Wyobrażasz to sobie? Jest nas 200 osób, które biorą udział w wyzwaniu. A musisz wiedzieć, że zadania nie są proste. To nie są zadania w stylu: zdefiniuj zmienną imię i przypisz jej atrybut. Nie! To są całe projekty! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat grupy zapraszam Cię do tego wpisu. Znajdziesz tam link i będziesz mógł się do nas przyłączyć!

Ale teraz pozwól, że opowiem Ci, jak wygląda nauka JavaScript i wyzwanie #JavaScript30.

 

Jak wygląda nauka JavaScript i wyzwanie #JavaScript30?

Nauka JavaScript i wyzwnie zdjecie JS30

#JavaScript30 #Day1 #JS30_01

Pierwszy dzień był dla mnie jak jazda bez trzymanki. Utwierdziłam się w tym, że ja naprawdę nic nie wiem. Że JavaScript to dla mnie czarna magia. Pierwszego dnia stworzyliśmy nasze konta na Codepen.io i zaczęliśmy działać. Żeby Ci dobitnie zobrazować mój poziom niewiedzy to na grupie zadałam pytanie, jak zinterpretować ten zapis „const audio = document.querySelector(audio[data-key="${e.keyCode}"]);”. Także tego… 🙂

Naszym zadaniem było stworzenie „klawiszowej perkusji” – JavaScript Drum Kit.

Poniżej możesz zobaczyć, jak mi poszło:

See the Pen #JS30_01 by BedeProgramistka (@BedeProgramistka) on CodePen.

Pod koniec pierwszego dnia odezwało się na grupie kilka doświadczonych osób, które stwierdziły, że chcą nam pomóc. Że bezinteresownie będą odpowiadać na nasze pytania i tłumaczyć nam co i jak.

Tak myślę, że coś w tym jest, że jeśli sami chcemy czynić dobro to i przyciągamy do siebie dobrych ludzi! 🙂

Jeśli to czytacie to: Żaneta (NetteCode), Adam (Overment), Piotr i wszyscy, którzy pomagacie sobie wzajemnie – dziękuję Wam!

#JavaScript30 #Day2 #JS30_02

Po pierwszym dniu miałam wrażenie, że to wyzwanie chyba mnie przerosło. Jednak postanowiłam mimo wszystko kontynuować. Nawet jeśli nie od razu wszystko zrozumiem, to powtórzę to krok po kroku, poszukam na ten temat więcej informacji. Gdy kiedyś będę chciała zrobić coś podobnego, zostanie mi gdzieś tam z tyłu głowy informacja, że już gdzieś coś takiego robiłam. Będę wtedy wiedziała, gdzie szukać rozwiązania, a to też jest cenna wiedza przyśpieszająca pracę.

Drugiego dnia robiliśmy analogowe zegary – JS and CSS Clock. Mogliśmy pobawić się stylami i dodać coś od siebie. Ja zrobiłam koto-zegar. Miałam problem, z tym jak dodać do niego ruszające się uszy, jednak z pomocą przyszedł mi Piotr. Dziękuję! 🙂

See the Pen JS30_02 by BedeProgramistka (@BedeProgramistka) on CodePen.

#JavaScript30 #Day3 #JS30_03

Trzeciego dnia nabraliśmy niezłego rozpędu. Zmotywowani naszymi projektami, przystąpiliśmy chętnie do nauki JavaScript. Tego dnia czekała nas zabawa filtrami CSS – CSS Variables. Jak zwykle znowu mieliśmy wiele pytań i wiele niejasności. Jednak żadne nasze pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Naprawdę mam wrażenie, że stworzyliśmy tak genialną grupę, że mogę gadać o tym na okrągło 🙂 .

Z tego projektu byłam mega dumna. Bo pierwszy raz udało mi się zaimplementować coś innego, niż pokazywał autor. To taka drobnostka ale dla mnie to był wręcz krok milowy.

See the Pen JS30_03 by BedeProgramistka (@BedeProgramistka) on CodePen.

#JavaScript30 #Day4 #JS30_04

Dzień 4 był trudny. Nie wiem czy to przez to, że trafił się nam w sobotę, czy przez to, że mieliśmy do czynienia z czystym JavaScript. Żadnego CSS, HTML. Nic. Początkowo wydawało mi się, że zakres do nauki będzie bardzo trudny. Że nie zrozumiem. Na ratunek przybył Adam ze swoim filmem.

Dzięki tym 6 minutom dużo spraw, przynajmniej dla mnie, się rozjaśniło. Jak nie trudno się domyślić, po wrzuconym przeze mnie filmie, czwartego dnia zajmowaliśmy się tablicami Array – Array Cardio Day 1, a dokładniej operacjami na tablicach.

See the Pen #JS30_04 by BedeProgramistka (@BedeProgramistka) on CodePen.

#JavaScript30 #Day5 #JS30_05

Piątego dnia była moooc! Wróciliśmy do ładniejszych wizualnie spraw 🙂 . Mianowicie stworzyliśmy galerię. Ale nie byle jaką galerię, a galerię opartą na Flexie –  Flex Panel Gallery.

Ja byłam zachwycona. Pisałam już kiedyś, że lubię CSS-a. Używanie go, traktuję jak niezłą zabawę. W zdecydowanym przeciwieństwie do JavaScript. W nim jeszcze nie odnalazłam tej iskierki 😉 wzajemnej sympatii.

Wracając do dnia piątego, pokażę Ci mój projekt.

See the Pen JS30_05 by BedeProgramistka (@BedeProgramistka) on CodePen.

Wiem, że dla kogoś kto już jest zaawansowany w JS to niewiele. Dla mnie to kosmos, coś jak lot na księżyc.

 

Podsumowanie – czy warto wziąć udział w wyzwaniu?

Po tych pierwszych pięciu dniach nauki JavaScript za pomocą wyzwania #JS30 mogę Ci powiedzieć jedno. Gdyby nie grupa na FB, pewnie bym się poddała. Zadania są trudne dla kogoś tak początkującego jak ja. Ale udało mi się zbudować taką społeczność, że czuję się niesamowicie zmotywowana.

Codziennie szykuję dla uczestników nowe materiały. Nie śpię po nocach, żeby zdążyć zrobić zadania – a musisz wiedzieć, że mam tylko czas od 20:00, gdy moje dzieci pójdą spać.

Czy się da? Jasne! Pod warunkiem, że trafimy na kogoś, kto w razie problemów chwyci nas za rękę i pokaże co robić dalej. Zmotywuje nas i da nam nadzieję, że nie zgłupieliśmy do reszty 😉 .

Mimo totalnego zmęczenia bardzo cieszę się, że rozpoczęłam naukę JavaScript i wyzwanie JavaScript30. Trzymaj kciuki, żeby nie zabrakło mi motywacji do końca listopada, bo zwątpienia dopadają mnie codziennie.

A jeśli ty masz ochotę rozpocząć przygodę z nauką JavaScript przez wyzwanie #JavaScript30 nawet się nie zastanawiaj i dołącz do grupy. Możesz to zrobić w każdym momencie. W każdym momencie ktoś Ci pomoże i nie zostawi Cię samego z problemem.

 

Ciał! Natka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments