wrz 21
Myśli #8 - portfolio, pong, snake

Myśli#8 – Portfolio, pong, snake

Miałam pisać mądrości o portfolio, ale stwierdziłam, że najpierw zapytam innych – bardziej mądrych ode mnie, co o tym sądzą.

Żeby dotrzeć do tych innych, bardziej mądrych, utworzyłam na LinkedIn temat o portfolio. Zaprosiłam do niego rekruterów zajmujących się branżą IT. Póki co dyskusja trwa i jest dla mnie zaskakująca.

 

Tej dyskusji dam jeszcze jakiś czas i obiecuję, że napiszę na blogu podsumowanie!

Tymczasem, ponieważ jest to cykl #myśli napiszę o moich przemyśleniach 😉 .

We wrześniu podjęłam własne Wyzwania:. ogarnę w lepszym stopniu JavaScript, podszlifuję angielski i pomyślę o portfolio.

Jeśli chodzi o JavaScript to bawię się świetnie.

Na ten moment zrobiłam dwa bardzo proste projekty – jeden polega na obracaniu kwadratem za pomocą clicka  (bardzo dziękuję Agnieszcze, która mi sporo przy nim pomogła. Swoją drogą wkrótce poznacie Agnieszkę na blogu :)) – link do projektu https://nataliasokolowska.github.io/rotate-square-vanilla-js/src/index.html.  Drugi jest bardzo podobny, bardziej chodziło w nim o animacje i mixiny w SCSS https://nataliasokolowska.github.io/SCSS-increase-decrease-button/src/.

Stworzyłam też dwie gry w canvas – obie z tutoriali (nie, nie weszłam jeszcze na ten poziom, że siadam i klepię z palca kod). Pierwszy raz pracowałam z canvas. I nie jest to wcale takie trudne. Dlatego jeśli nie próbowałeś, to koniecznie sprawdź.

Pierwsza gra to pong z niedokończonego tutoriala Samuraja Programowania a druga to Snake z całkiem fajnego tutoriala Code Explainded. Tu macie linki do obu tutoriali: Pong, Snake.

Oba tutoriale są fajne pod innymi względami. Tutorial Bartka jest fajny bo jest po polsku, więc można wszystko zrozumieć. A poza tym jest niedokończony. Może to na początku wkurzać, ale ma to ogromną wartość. Przynajmniej dla mnie miało. Ileż ja się nauczyłam szukając różnych rozwiązań, żeby gra działała tak jak powinna.

Drugi tutorial – Snake – ma jedną zarąbistą sprawę. Na początku, przed pisaniem kodu, jest wszystko wytłumaczone, cała mechanika. Dzięki temu na samym początku poznajesz logikę gry. I tak to moi mili powinno wyglądać.

Pong

Przy pongu zaczęłam od razu pisać kod, nie zastanawiając się dlaczego tak a nie inaczej. Taka trochę odtwórcza robota. Gdy dotarłam do momentu, że miałam sama dokończyć grę, uderzyłam głową w mur.

Musiałam na nowo wszystko sobie rozpisać. Zapisałam ze 4 kartki A4, nim doszłam do sensownego projektu, który pokazywał mi, co się ma zadziać po danej rzeczy. Dzięki takiemu rozplanowaniu byłam w stanie dokończyć grę – np. chciałam stworzyć ekran startowy, ekran końcowy, ale też pauzę. Początkowo wydawało mi się to nieosiągalne. Ale po czterech dniach, gra była mniej więcej gotowa. W przyszłości, będę chciała dodać do niej dodatkowe funkcjonalności – może wybór poziomu gry? Zastanowię się nad tym jeszcze.

Tu możecie zagrać w grę i podejrzeć kod: https://github.com/NataliaSokolowska/Pong-game-vanilla-JS. Bezpośredni link do gry – https://nataliasokolowska.github.io/Pong-game-vanilla-JS/index.html.

 

Snake

Snake poszedł mi dużo szybciej. Ogarnęłam temat w 1 dzień. Tym razem byłam już mądrzejsza. Rozpisałam sobie całą logikę wcześniej, wiedziałam już jak korzystać z flag w grach. A to wszystko dlatego, że wykonałam wcześniejszy projekt.

Snake też jeszcze ma trochę rzeczy, nad którymi będę chciała popracować. Ale grać w niego już można. PS. Wyświetlają Wam się jabłka? Czy macie czarne kwadraty? U mnie na macu wszystko hula, a na windowsach dupa blada.

Kod: https://github.com/NataliaSokolowska/Snake-canvas-JavaScript. Bezpośredni link do gry: https://nataliasokolowska.github.io/Snake-canvas-JavaScript/index.

 

Angielski

Z angielskim postanowiłam zrobić coś nowego. Mianowicie od dzisiaj na Instagramie nagrywam InstaStory jedynie po angielsku. Będzie masa błędów, będzie niegramatycznie, będzie mocno tak sobie. Ale będzie. Zacznę w ten sposób mówić przed ludźmi. Może przełamię w ten sposób swój lęk? Zobaczymy.

 

Wyzwanie 21 days of code

Stworzyłam też Wyzwanie, w którym każdy może wziąć udział, jak mu się tylko podoba. Dołączasz w dowolnym momencie i przez 21 dni kodujesz. Zapisujesz gdzieś swoje postępy. Piszesz o tym co się udało, czego się nauczyłeś. Ale piszesz też o swoich porażkach. Nad czym musiałeś przysiąść, co sprawiało Ci kłopoty i jak sobie z tym poradziłeś. Każda porażka, którą uda nam się rozwiązać, przybliża nas do sukcesu. Więc porażki są tak samo ważne jak i sukcesy. Link do Wyzwania na FB – klik.

 

Portfolio

No i na koniec kilka słów o portfolio. Mimo różnych opinii o portfolio (zresztą zobaczymy, w którą stronę dyskusja się potoczy), ja swoje portfolio będę chciała stworzyć. Po pierwsze dlatego, że napiszę tę stronę od podstaw, a nie będę korzystać z kolejnego szablonu WordPressa. Po drugie dlatego, że wydaje mi się, że portfolio jest fajną wizytówką. A nawet jeśli rekruter nie będzie tak sądził, to ja tworząc go, podszlifuję swoje umiejętności.

Myślałam o tym, żeby stworzyć go na GitHubPages. Ale jednak nie. Skorzystam z mojego hostingu w LH.pl. Kiedyś przezornie wykupiłam też domenę nataliasokolowska.pl, która aktualnie kieruje na bloga. Ale to właśnie tam, powstanie moje portfolio. W ogóle mail wysyłany z adresu z koncówką nataliasokolowska.pl wygląda pro. Albo tak mi się wydaje 🙂 .

A czemu hosting a nie GitHubPages? A z jednego bardzo sensownego, moim zdaniem, powodu. Podczas pewnego Wyzwania tworzyliśmy stronę internetową z formularzem kontaktowym w PHP. Chciałabym się tą stroną pochwalić. Ale GitHubPages nie obsługuje takich akcji. Tzn. formularz tam nie zadziała. A ja chciałabym jednak, żeby działał, skoro to moje portfolio i mam się w nim chwalić, że coś potrafię zrobić i działa.

Z LH.pl jestem bardzo zadowolona. Wcześniej miałam hosting w hekko. Też było w porządku. Ale w LH jest świetny support. Gdy co jakiś czas mój WordPress jest atakowany przez jakieś wirusy, piszę do obsługi i od razu mam wykonany skan i informację co należy naprawić. Gdy coś mi nie działa, bardzo szybko uzyskuję odpowiedź. Na naszej grupie na FB jest też Aneta Rutkowska, która zawsze pomoże z kwestią hostingu/domeny.

Jeśli chodzi o ceny to domenę możecie zarejestrować już za 10-20 zł netto. Najmniejszy pakiet hostingu kosztuje 50 zł netto za pierwszy rok, a kodem bedeprogramistka macie dodatkowo 40% zniżki na hosting w dowolnym pakiecie w pierwszym roku. Zresztą kupno hostingu i domeny to są małe pieniądze. Taką inwestycję można poczynić i sprawdzić czy jest ok.

No więc tak czy siak, ja hosting polecam, chociażby dla działającego formularza kontaktowego! 🙂

 

Dobra kończę te moje Myśli#8, bo w założeniu miały być to krótkie wpisy, a ten ma już prawie 1000 słów!

Ciał! Natka.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
Maciek
1 rok temu

Obracany kwadracik jest SUPER interesujący 🙂 Wpisujemy -0, clickamy „Click” – i kwadracik jest obrócony o minus zero. OK. Teraz klikamy „Turn right +” i zaskoczenie – kwadracik obraca się na -010 degrees. Hmm…? Jeszcze raz „Turn right +” i …figura dostaje -01010 degrisów. O co tu biega? Zapewne ten efekt jest zgodny z projektem (bo jakieś założenia były, prawda?), ale dla przypadkowego odwiedzającego takie działanie jest „troszkę” zaskakujące…. BTW, przeglądarka Google Chrome 83.0 na Windows 10 Pro.

Cristiano
Cristiano
3 lat temu

Cześć! świetny wpis 🙂 Widzę, że programowanie to Twoje „drugie Ty” , może chcesz dołaczyć do świetnego zespołu programistów http://www.performgroup.com/ ? Zespół tworzą młodzi ludzie, ambitni i pracowici i poszukują aktualnie takich właście osób jak Ty. Zachęcam do zapoznania się z naszą stroną lub fp na facebooku „Performgroup Polska” 🙂 Pozdrawiam