Lis 09
Test gallupa - obrazek główny

Moje talenty – test Gallupa czyli Clifton StrengthsFinder

Już od jakiegoś czasu chciałam zrobić test Gallupa (Clifton StrengthsFinder). Kilka lat temu robił go mój mąż, co jakiś czas słyszałam, że ktoś ze znajomych go zrobił i był zachwycony rezultatami. Właściwie kilka dni temu przesłuchałam podcast z prezesem firmy, w której pracuję (Słucham Gadam – Budowanie biznesu wokół pasji – Patryk Pawlikowski) i w końcu stwierdziłam, że to najwyższy czas, żeby ogarnąć temat dla siebie i zrobiłam test.

O samym teście słów kilka

Test Instytutu Gallupa Clifton StrengthsFinder mierzy 34 talenty. Talenty są to wzorce myślenia, postępowania czy odczuwania danych sytuacji. Zdaniem badaczy każdy człowiek ma 5 dominujących talentów. Talenty te mają być pomocne dla ludzi w rozwijaniu naszych naturalnych predyspozycji, pracy nad mocnymi stronami, które możemy wykorzystywać w każdym aspekcie życia.

Samo wypełnianie testu trwało ok. 40 minut. Po skończonym teście od razu dostałam wyniki, z krótkim opisem poszczególnych cech.

Test jest płatny. Ja wybrałam opcję, która pokazuje 5 głównych cech. Wersja ta kosztuje 19.99$. Można też kupić wersję, która pokazuje wszystkie talenty – ta wersja kosztuje 39.99$.

Gdyby ktoś z Was chciał zrobić sobie taki test to możecie to zrobić na tej stronie: top 5, i pełna wersja.

Jeszcze jedna istotna kwestia – test możecie zrobić w języku polskim. Dla osób, które nie znają bardzo dobrze języka angielskiego, ta opcja jest wyjątkowo przydatna.

Po co zrobiłam test?

Po pierwsze z ciekawości. Z ciekawości dlatego, że wiele osób, które robiły test mówiły mi, że wyniki bardzo odzwierciedlają to, jakimi cechami odznaczają się te osoby.

Po drugie po to, żeby faktycznie poznać swoje talenty. Żeby móc nad nimi pracować i wykorzystywać je w codziennym życiu. Chciałam wiedzieć, które talenty mają największy wpływ na moje życie. Chciałam zobaczyć w czym jestem dobra (według testu, bo wydaje mi się, że coś tam o sobie już wiem) i zobaczyć, w którym kierunku powinnam kierować swoje życie (według testu oczywiście) i robić te rzeczy, które są najbardziej naturalne dla mnie.

Co mi wyszło? Czyli top 5 moich talentów:

1. Maximizer – Maksymalista

2. Achiever – Osiąganie

3. Analytical – Analityk

4. Significance – Poważanie

5. Zgodność – Harmony

 

Krótki opis poniższych cech:

  1. Maksymalista – Osoby, które wyróżnia cecha Maksymalisty, koncentrują się na silnych stronach jako sposobie stymulowania doskonałości osobistej oraz zespołowej. Starają się przekształcić coś, co już jest dobre w coś, co będzie doskonałe.
  2. Osiąganie – Osoby, które wyróżnia cecha Osiągania, mają w sobie duży zapas sił życiowych i ciężko pracują. Czerpią olbrzymią satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną.
  3. Analityk – Osoby, które wyróżnia cecha Analityka, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację.
  4. Poważanie – Osoby, które wyróżnia cecha Poważania, chcą, aby inni ludzie traktowali je z wielkim szacunkiem. Są niezależne i chcą być rozpoznawane.
  5. Zgodność – Osoby które wyróżnia cecha Zgodności, szukają konsensusu. Nie lubią konfliktów, poszukują raczej obszarów porozumienia.

 

Żeby lepiej zrozumieć czym naprawdę te talenty są i jak je mogę wykorzystywać, przesłuchałam sobie podcast Dominika Juszczyka – Z pasją o mocnych stronach. Dominik ma w nim serię, gdzie opowiadając o danym talencie zaprasza do rozmowy osobę, która ma ten talent w top5.

Osoby, które opowiadały o moich top5 talentach to: Michał Szafrański (Maksymalista) z bloga Jak Oszczędzać Pieniądze, Michał Śliwiński (Osiąganie) twórca aplikacji Nozbe, Paweł Zaorski (Analityk), Katarzyna Bieleniewicz (Poważanie) z podcastu Tuż przy uchu, Tomasz Miler (Zgodność).

Czy wypełnienie testu i znajomość moich top5 coś zmieniło?

Gdy za pierwszym razem przeczytałam o moich talentach nie byłam bardzo zaskoczona. Maksymalista i Osiąganie przejawia się u mnie codziennie. Analityk pojawia się przy podejmowaniu każdej decyzji. Zgodność pojawia się właściwie przy każdej sytuacji konfliktowej. Najbardziej zaskoczyła mnie cecha Poważanie. Dopiero kiedy przesłuchałam podcast Dominika, dużo bardziej zrozumiałam tę cechę. I faktycznie dużo zachowań Poważania jest spójnych z moimi.

Zrobienie tego testu pokazało mi, że nie każdy musi być taki jak ja. Pokazało mi też, że moje oczekiwania względem innych osób, są często „wyśrubowane”. Uświadomiło mi nad czym muszę pracować i utwierdziło mnie w przekonaniu w czym jestem naprawdę dobra.

Jeśli kręcą Cię takie tematy i chciałbyś pracować nad „samodoskonaleniem” – zdecydowanie polecam zrobienie sobie test Gallupa. Myślę, że w niedługiej przyszłości, dokupię sobie dostęp do moich kolejnych cech. Wtedy będę miała szerszy obraz na całą mnie.

Ciał! Natka

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Makenzen Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Makenzen
Gość
Makenzen

Ciekawe to 🙂 Akurat wróciłam do etapu „co ja, kurde, mam robić w życiu?”. Nie bardzo chcę już robić tego, co robię, bo to jest niepewne i kiepsko płatne, chociaż to lubię. Lada moment wyprowadzam się na swoje i chcę się nie martwić o to, co do gara włożyć… Chętnie zrobię ten test, ciekawe, co mi wyjdzie 🙂 Pozdrawiam 🙂