Lis 21
Kurs Ruby dla początkujących - zdjecie główne

Kurs Ruby dla początkujących – recenzja kursów Kodologia.pl

Kurs Ruby dla początkujących na Kodologia.pl. Poznaj moją opinię.

Jakiś czas temu pisałam recenzję kursu HTML na Kodologia.pl. Wspominałam Ci też wtedy, że jeśli zrobię jeszcze jakiś kurs na tej platformie, na pewno Ci o tym napiszę. Plan był taki, że miała powstać recenzja kursu JavaScript. Jednak jak dobrze wiesz, jakoś mi tak z JavaScript średnio po drodze…

O moich zmaganiach z JS możesz przeczytać tu lub np też tu.

Zaczęłam robić kurs JavaScript dla początkujących na Kodologia.pl jednak nie czułam tego. Zadania wydawały mi się trudne. Dość matematyczne i logiczne. Robiąc ten kurs, miałam wrażenie, że nic nie wiem, nic nie rozumiem, mimo że podstawy JS jako takie posiadałam. Po krótkiej wymianie maili z Łukaszem z Kodologia.pl okazało się, że jest to kurs dla osób, które już miały styczność z programowaniem. Kurs z JavaScriptu dla początkujących jest kursem z tzw. czystego JS, bez DOM.

Zrobiłam ponad połowę kursu z JavaScriptu dla początkujących, jednak poczułam, że to jeszcze nie ten moment. Niech trochę poleży  i poczeka na mnie. Myślę, że wkrótce do niego powrócę. Po ciągłej nauce JavaScriptu chyba potrzebowałam przerwy lub jakiejś odmiany.

Łukasz zarekomendował mi kurs Ruby dla początkujących. Początkowo byłam sceptyczna. Przecież ja nie chcę się uczyć Ruby. Ja chcę poznać JavaScript. Jednak stwierdziłam, dobra. Przecież Łukasz jest programistą. Chyba wie, co mówi. No i powiem Ci, że to był strzał w dziesiątkę! Kurs Ruby dla początkujących skradł moje serce.

 

Kurs Ruby dla początkujących

Kurs Ruby, jak wszystkie kursy na Kodologia.pl, jest interaktywny. Oznacza to, że „system” sam sprawdza nasze zadania w czasie rzeczywistym. Na Kodologii jest kilka kursów z Ruby, dlatego przesyłam Ci link do tego kursu, o którym piszę.

Twórcą kursu jest Łukasz Pełszyński, założyciel Kodologia.pl, dawniej codequack.com.

Kurs robi się bardzo szybko. Nie wierz, że potrzebujesz poświęcić aż 10 h do wykonania wszystkich zadań. Ja myślę, że zrobiłam ten kurs w sumie może w 4 h. O ile nie szybciej. Przyznam szczerze, że nie liczyłam czasu. Za to czas bardzo szybko mi uciekał, gdy wykonywałam te zadania. Zupełnie nie czułam się zmęczona czy znudzona.

Pierwszym moim zaskoczeniem było to, że jest to kurs spersonalizowany. Oznacza to, że jeśli jesteś kobietą, polecenia będą skierowane do kobiet. Jeśli jesteś mężczyzną, dostaniesz polecenia skierowane do mężczyzn. Czad, nie? 🙂 Nigdy wcześniej nie spotkałam się z czymś takim.

Kurs Ruby dla początkujących - wstęp

Moduły kursu

Kurs podzielony jest na 9 modułów. Pierwszy to taki wstęp a ostatni to podsumowanie i zachęta do dalszej nauki. Także cała „prawdziwa” nauka zawiera się w 7 sekcjach. Po kolei będziemy poznawać język Ruby, dowiemy się jak wyświetlać polecenia puts(), jak wpisywać zmienne. Poznamy funkcję gets(), przejdziemy przez if, else, elsif. Trochę pododajemy, poodejmujemy. Ale nie będzie to żaden arytmetyczny kosmos. Będzie naprawdę super!

Poznamy pętle while, które połączymy z instrukcjami if. W końcu przejdziemy do tablic. Poznamy funkcje, zrobimy porządek w kodzie.

Kurs Ruby dla początkujących - petle Kurs Ruby dla początkujących - if

Jeśli znasz choć trochę JavaScript, to z łatwością możesz zauważyć analogię. Te same instrukcje występują w JS. W JavaScripcie, tak jak w Ruby, mamy do czynienia z pętlami, tablicami, funkcjami. Jednak w kursie Ruby dla początkujących są one wyjaśnione w sposób mega przystępny. To sprawia, że kurs Ruby może stać się dobrym startem do rozpoczęcia nauki JavaScript lub do poznania innego języka programowania.

Zadania w kursie Ruby dla początkujących

Przez cały kurs będziemy ulepszać naszą listę zakupów. Jednak nie jest to jedyne nasze zadanie. Po drodze pojawi się kilka śmiesznych historii. Ja robiąc ten kurs naprawdę miałam świetną zabawę. Wykonując zadania, nie czułam, że się męczę. Nie miałam nad sobą takiego bata, który sprawiał, że odechciewało mi się dalej czytać. W sumie mamy do wykonania 27 zadań. Poniżej zobacz kilka przykładów:

Kurs Ruby dla początkujących - zadanie 1 Kurs Ruby dla początkujących - zadanie 2 Kurs Ruby dla początkujących - zadanie 3

Najlepszy kurs dla początkujących programistów

Oryginalna nazwa kursu to Język Ruby. Absolutne podstawy. I to jest totalna prawda. Myślę, że jest to obowiązkowy kurs, dla wszystkich, którzy chcą zacząć naukę prawdziwego programowania. Dzięki niemu dowiesz się o podstawowych elementach, występujących w większości języków programowania. Kurs jest łatwy. Wykonując go do nie doświadczysz frustracji, że czegoś nie rozumiesz lub że coś Ci nie wychodzi. Jeśli masz jakiś zakres wiedzy z programowania – może okazać się dla Ciebie za łatwy. Jednak jest tak przyjemny, że naprawdę warto go zrobić. Tym bardziej, że za dostęp do platformy płacisz raz w miesiącu i przez ten czas możesz zrobić tyle kursów, ile tylko zechcesz.

Ja Ci go z całego serca rekomenduję. I mam nadzieję, że robiąc go, będziesz miał tyle samo zabawy, co ja miałam!

Jeśli jesteś osobą początkującą, chcącą zrozumieć absolutne podstawy programowania – to ten kurs będzie dla Ciebie idealny!

Ciał! Natka.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o