mar 23
Czy na pewno programowanie jest dla mnie?

Czy na pewno programowanie jest dla mnie?

Pytanie „czy programowanie jest dla mnie?” zadaje sobie nie jedna osoba. Ja dostaję od Was dziesiątki maili z pytaniami skąd macie wiedzieć czy programowanie jest dla Was? Dzisiaj mam dla Ciebie kilka rad.

Aby sobie świadomie odpowiedzieć na to pytanie nie trzeba mieć szklanej kuli. Jeśli nie jesteś pewien czy programowanie jest dla Ciebie to po prostu zacznij programować 😉 .

1. Próbuj!

Jeśli nie spróbujesz,  nigdy się nie dowiesz. Ja wiem, że łatwo się mówi, ale uwierz mi! Łatwo też zacząć. Nikt przecież nie każe Ci od razu rzucać dotychczasowej pracy. Nie musisz porywać się z motyką na słońce. Po prostu spróbuj i zobacz czy w to wsiąkniesz. Jeśli będzie spoko, ale bez fajerwerków – możesz sobie odpuścić.

Jeśli poczujesz magię, wsiąkniesz na długo i będziesz czuć niezmierny fun z tego, że w końcu coś Ci się uda zrobić, wtedy będziesz wiedział, że to Twój kierunek. I podążaj tą drogą dalej i dalej.

2. Każdy sukces traktuj jakby był małym świętem

Pamiętam moje początki, gdy każdy wieczór spędzałam na nauce programowania. Ileż ja się przy tym naklnęłam. Ileż ja razy w siebie zwątpiłam. Ale zawsze wracałam. Każdą, nawet najmniejszą pierdołę, która mi wychodziła traktowałam jako swój sukces prawie tak samo wielki jak lot na księżyc 😉 .

Minęło już trochę czasu, od kiedy rozpoczęłam tę przygodę i powiem Ci, że teraz, gdy pracuję już jako frontendowiec, wciąż gdy coś mi się uda w pracy, jest dla mnie powodem do dumy.

Do tej pory lubiłam poniedziałki. Ale teraz, je uwielbiam. Poważnie! Kocham poniedziałki! Kocham moją pracę! Jestem szczęśliwa i zrealizowana!

W Polsce uwielbiamy celebrować porażki. Rozpamiętujemy te sytuacje, kiedyś coś nam nie wyszło, kiedy powiedzieliśmy coś nie tak, czy sytuacje, gdy zrobiliśmy jakiś błąd.

A Ty od dzisiaj zacznij celebrować swoje sukcesy. To pomoże Ci odczuwać satysfakcję i zobaczysz jak idziesz do przodu i osiągasz kolejne małe kroczki w tej długiej drodze do zostania programistą. A jak zobaczysz, że się rozwijasz, to zyskasz motywację i pewność siebie.

3. A jeśli nie jesteś w tym na 100% – odpuść

Poważnie! Nic na siłę! Programowanie jest cholernie męczące. Dla mnie jest też trudne. Jeśli nie czujesz wielkiej radości podczas szukania błędów, jeśli nie czujesz, że chcesz to w pełni robić, jeśli chcesz się nauczyć programować tylko dla hajsu – odpuść. Szkoda nerwów, szkoda czasu, szkoda życia.

Bolący kręgosłup, zepsute oczy, nieprzespane nocy w poszukiwaniu błędów, setki przeczytanych tematów na StackOverflow, milion przekleństw i jeszcze więcej nowych, ciągłych zmian i nowej ciągłej nauki – jeśli programowanie Cię nie wciągnie na dobre, naprawdę nie ma sensu się męczyć.

 

Konkurs:

Mam dla Was konkurs. Do wygrania jest darmowa wejściówka na konferencję 4Develeopers w Warszawie. Konferencja odbędzie się 8 kwietnia 2019 r. Ja tam będę i już nie mogę się doczekać. Do tej pory chodziłam na konferencje jako aspirująca programistka. Tym razem pójdę jako dumny junior! 😀

Konferencja jest mega! 14 ścieżek tematycznych, także na milion procent, każdy znajdzie coś dla siebie. A zresztą, co ja Wam będę pisać, poczytajcie sobie sami – https://4developers.org.pl/warszawa/

Zadanie konkursowe:

Ponieważ ostatnio duuuużo pracuję (czaadowo!) cierpię na niemoc twórczą, jeśli chodzi artykuły na bloga. Dlatego zadaniem konkursowym jest napisanie w komentarzu tutaj lub na FB – pod tym postem, o czym chciałbyś w najbliższym czasie poczytać na blogu? Może o tym od czego zacząć naukę? A może o tym, jak się uczyć frontendu? Albo o tym, jak może wyglądać ścieżka nauki? A może chciałbyś poczytać o czymś technicznym? A może o mojej pracy? A może o zupełnie czymś innym?

Napisz! A jeśli chcesz dopisać coś oprócz tego, to też śmiało pisz. Z wszystkich osób odpowiadających na pytanie konkursowe, wybiorę jedną osobę, której podaruję wejściówkę na konferencję! 🙂

Czas na odpowiedzi macie do 27.03.2019 (koniec dnia).

Powodzenia! Ciał! Natka.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz Rus
2 lat temu

Pytanie, które kiedyś mnie prześladowało 🙂

Pozdrawiam, Mateusz.

Ziemowit
Ziemowit
2 lat temu

Jestem ciekaw jak wygląda praca w firmie informatycznej w szczegółach, taka relacja jeden dzień z życia i czy można dostać taką pracę na niepełny etat 4 – 6 godz czy raczej dla juniora jest to niemożliwe?
Chciałbym wiedzieć jak szukać pracy aby nie dać się nabić w butelkę – chodzi mi też o pracę przez internet (jak podpisać umowę i czego nie robić)
Pozdrawiam

Kasia
2 lat temu

Niedawno zaczęłaś pracę jako junior i warto czerpać z tego tematu. Twoi widzowie „dorastają” wraz z Tobą i wiele dziewczyn jest bliskie swojej pierwszej pracy. Z chęcią poczytałabym o: – Jak odnaleźć się na nowym stanowisku, jak szukać wsparcia, jak pytać, komunikować potrzebę pomocy, jak się uczyć itp. – Porównać to, czego się uczyłaś z tym, co w praktyce faktycznie jest niezbędne na takim stanowisku (na ten temat nagrał właśnie film nieinformatyk, ale z punktu widzenia bardziej programisty baz danych, Ty mogłabyś coś takiego przedstawić z punktu widzenia frontendowca) – Wrócić do wywiadów, których kiedyś było sporo. Wywiady z ludźmi,… Czytaj więcej »

Maciek
2 lat temu

Ścieżka nauki może być bardzo fajnym tematem a nawet całym cyklem tematów. Mam wrażenie, że w sieci jest bardzo dużo materiałów jak zacząć przygodę z programowaniem, jak coś zrobić w danej technologii, jak nauczyć się tego czy tamtego itp. Brakuje tematów, które pokazywałyby, że nie tylko ilość technologii ma znaczenie ale jakość, dobre praktyki, specjalizacja. Zauważam, że często osoby szczególnie początkujące wypisują, że umieją 10 różnych technologii. Jeśli są początkującymi to prawdopodobnie tylko troszkę ruszyli temat lub zrobili tutorial z todo listą. Chodzi mi o to, że brakuje im jakiejś specjalizacji, skupienia się na mniejszej ilości technologii. Mam wrażenie, że… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
3 lat temu

„Bolący kręgosłup, zepsute oczy, nieprzespane nocy w poszukiwaniu błędów, setki przeczytanych tematów na StackOverflow, milion przekleństw i jeszcze więcej nowych” Ja bym tak nie dramatyzował 🙂 Tego typu sytuacje wynikają najczęściej stąd, że wiele początkujących osób w ogóle olewa w nauce temat debugowania aplikacji. Bardzo rzadko można spotkać juniora, który zamiast walić miliard console logów (będąc w świecie webu) po prostu odpali debuger i krok po kroku zobaczy co się faktycznie dzieje. Problem z błedami wynika też często z tego, że ludzie zamiast czytać dokumentacje, np. Angulara, Reacta itp. to usielnie oglądają jakieś tutoriale, które są często nieaktualne i potem… Czytaj więcej »

Adrian
Adrian
3 lat temu

Chętnie zobaczyłbym relację jak wygląda Twój cały dzień 😉 coś w stylu „one day as a developer in…”