Mar 06

Mam 40 lat chcę zostać programistą, czy nie jest za późno?

Dostaję mnóstwo wiadomości pod tytułem mam X lat, chcę zostać programistą, czy nie jest za późno? I wiesz co odpisuję?

Nie wiesz, bo skąd masz wiedzieć. No chyba, że jesteś jedną z tych osób, która wysłała do mnie taką wiadomość 🙂 .

Zmiana perspektywy

W Polsce wiek emerytalny co chwilę się zmienia, jednak myślę, że śmiało możemy w naszych rozważaniach przyjąć, że średnio jest to 65 lat. A wiesz co to oznacza? Że jeśli masz 30 lat to zostało Ci jeszcze 35 lat pracy! Jeśli masz 40 lat to zostało ci jeszcze 25 lat pracy! A jeśli masz 50 lat, to wciąż zostało Ci aż 15 lat pracy.

Mając te twarde dane – zastanów się czy jest za późno? No… chyba nie 🙂 .

Kilka inspiracji

Zacznijmy od naszego polskiego rynku. Słyszałeś kiedyś o Michale Sadowski? Michał to człowiek mocno działający w Internecie, Social Mediach, startupach. Jest przedsiębiorcą, prowadzi firmę, bardzo często występuje publicznie. Ale tym razem nie będę pisać o Michale. Tym razem napiszę o Mirku Sadowskim – tacie Michała.

Wcześniej prowadził firmę odzieżową, jednak postanowił zostawić dotychczasowego życie i wieku 52 lat został programistą. Dzisiaj pracuje w firmie syna, i nie dlatego, że jest ojcem, a dlatego, że jest dobry w tym, co robi.

 

Teraz przeniesiemy się na rynek amerykański. Co prawda historia ta nie jest związana z programowaniem, ale wniosek z niej płynie jeden – nigdy nie jest za późno na odnalezienie własnej pasji i odniesienie sukcesu.

Harland Sanders – w wieku 40 lat został właścicielem małej stacji benzynowej, gdzie postanowił otworzyć szybkie bistro. Harland sprzedawał kurczaki w dotąd nieznanej panierce. Zyskały one szaloną popularność. Jednak właściciel popadł w kłopoty finansowe. W wieku 62 lat, postanowił zacząć od nowa. Ruszył w podróż i zatrzymywał się w przydrożnych restauracjach. Proponował on właścicielom, że zdradzi im przepis na swoje kurczaki, pod warunkiem, że z każdego sprzedanego kawałka otrzyma 0,25$. Po 12 latach kurczaki były sprzedawane w 600 restauracjach… Domyślasz się, w jakiej restauracji dzisiaj możesz zjeść kurczaka wg przepisu Harlanda Sanders’a? Tak, w KFC.

Teraz obejrzyj ten film i poznaj 82-letnią Masako Wakamiya, która postanowiła nauczyć się pisać aplikacje na telefony.

 

Na koniec chciałabym pokazać Ci świetną infografikę.

chcę zostać programistą, czy nie jest za późno

Źródło grafiki: https://blog.adioma.com/timeline-infographic-of-founder-age/

 

Koniecznie obejrzyj ją w większej rozdzielczości – Kliknij tu prawym klawiszem myszy i otwórz grafikę w nowej karcie.


 

Z tych wszystkich inspirujących historii wynika jedna konkluzja – nigdy nie jest za późno, aby zacząć robić to, co sprawia Ci frajdę, satysfakcję i jest Twoją pasją. Dlatego jeśli chcesz zostać programistą to nie zastanawiaj się czy nie jest za późno, tylko zacznij działać. Zacznij się uczyć i zrób wszystko, aby swoje marzenie zrealizować.

 

Ciał! Natka.

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AlinaJacekKasiaNatkaMikołaj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alina
Gość
Alina

Podziwiam twoja motywację i wiarę w siebie- Natka. Ja mam 35 i skończone studia informatyczne 8 lat temu, ale nie pracuje jako programistka ,(mimo, że bardzo chce) przez moją niską samoocenę i brak wiary w swoje możliwości. Myślisz, że może się jeszcze udać? w tym wieku?

Jacek
Gość
Jacek

Mam 44 lata i wykształcenie średnie.Wydaje mi się że nie wiek ale wykształcenie może być problemem w znalezieniu pracy jako programista ponieważ w większości wymaga się ukończenia studiów.

Kasia
Gość

Ja mam lat 36. Dwoje dzieci. Wykształcenie: filologia plus finanse. Praca: 8 lat korporacji. Miejsce zamieszkania: poza Polską.
No pewnie, że musi się udać!
Serdeczności

Mikołaj
Gość
Mikołaj

Ja w wieku 25 lat zastanawiałem się czy jestem za stary na bycie programistą i teraz mam 27 lat i już ponad pół roku pracuję jako programista front-end