maj 03
aplikacje do nauki dla dzieci

Aplikacje do nauki dla dzieci – recenzja

Recenzja aplikacji do nauki – też programowania! 🙂

W dzisiejszym wpisie a właściwie i w filmie (poniżej znajdziesz link do filmu na YT) razem z moją córką przeprowadzimy dla Was recenzję kilku aplikacji do nauki. Znajdziecie tutaj aplikacje do nauki (Squla), do nauki programowania (Scratch Jr, Lightboot) i do nauki logicznego myślenia (Connect the dots, Logic land, Kids brain trainer). Tak naprawdę aplikacji tego typu jest masa. My postanowiłyśmy się skupić na kilku, które faktycznie przetestowałyśmy i serdecznie polecamy.

 


Sytuacja z COVID-19 spowodowała, że zaczęłam się zastanawiać w jaki sposób mogę moim dzieciom pomóc w rozwoju. Wcześniej sobie nawet z tego sprawy nie zdawałam, ale tak naprawdę całą naukę zwaliłam poniekąd na przedszkole i żłobek. Owszem czytaliśmy codziennie książki dzieciom na dobranoc, dużo rozmawialiśmy, dyskutowaliśmy na przeróżne tematy – np. ewolucja i kwestia powstawania świata czy kwestia różnych wiar, ale mimo wszystko, robiliśmy to w godzinach 6:00-8:00 i 17:00-21:00.

Teraz przyszedł taki czas, że spędzamy z dziećmi cały czas. Ale dokładnie cały – od momentu pobudki do momentu pójścia spać.

Przyznam, że sytuacja okazała się być dość trudna i wyczerpująca, szczególnie że nasze dzieci są aktywne, ciekawe świata a my pracujemy zdalnie.

Po pierwszym tygodniu ogłupiania dzieci bajkami stwierdziłam, że tak dalej być nie może. Poszłam po rozum do głowy i zaczęłam zastanawiać się, w jaki fajny i rozwijający sposób zająć dzieci, ograniczając nieco nasz udział w tym wszystkim. Oczywiście mówię o ograniczaniu, a nie zostawianiu dzieci samych sobie.

Postanowiłam więc, że spróbuję w Lilce rozbudzić chęć do nauki programowania, do rozwiązywania zadań logicznych. Z pomocą przyszła też Squla, która udostępniła nam konto dla Lilki i Jeremka.

Dzisiaj opowie Wam sama zainteresowana o tym, jakich aplikacji używa i co o nich sądzi.

Aplikacje, o których opowie Lila:

  1. Scratch Jr
  2. Connect the dots
  3. Lightbot: Code Hour
  4. Squla
  5. Logic Land
  6. Kids Brain Trainer

 

A poniżej moje krótkie podsumowanie.

Właściwie każdą z tych aplikacji do nauki Wam polecam. Poważnie.

Aplikacja do nauki programowania dla dzieci

Jeśli chodzi o naukę programowania to Scratch Jr i Lightbot są przegenialne. Scratch Jr Lilka traktuje jako taki programik do tworzenia animacji. Tworzy sobie postać (może ją też samodzielnie namalować), dodaje tło, nagrywa piosenki, które te ludziki śpiewają. A do tego wszystkiego dodaje ruch, programując postać, nawet o tym nie wiedząc.

Lightbot jest super, bo żeby przejść poziom, trzeba naprawdę zaprogramować ludzika. Trzeba pomyśleć nad każdym krokiem. Apka wprowadza pojęcia programistyczne, które możemy dziecku wytłumaczyć na tzw. „chłopski rozum”. Przyznam się Wam, że ja sama na kilku dalszych poziomach, musiałam pokombinować, aby pomóc Lilce rozwiązać poprawnie zadanie.

Aplikacje do nauki dla dzieci

Squla jest mega fajną alternatywą nauki w zerówce. Nie testowałyśmy jeszcze zadań z poziomów wyższych np. z 1 klasy – jeśli będziecie chcieli – dajcie znać. Sprawdzimy co i jak i damy znać. Jeśli chodzi o poziomy moich dzieci czyli przedszkole i zerówkę to zarówno Jeremi jak i Lilka z wielką przyjemnością rozwiązują zadania. Na filmie macie okazję zobaczyć naprawdę garstkę możliwości, która ta aplikacja oferuje. Ja jestem nią oczarowania. Czasem się zawiesza na naszym tablecie, ale wystarczy wtedy zresetować aplikację i wszystko zaczyna działać ponownie.

Aplikacje do nauki logicznego myślenia

Connect the dots aplikacja dosyć standardowa, w formie gry. Jednak mega wciągająca. Gra polega na łączeniu linią kropek o odpowiednim kolorze, tak aby nie przeciąć innych linii. Pamiętam jak zainstalowałam ją Lilce, która wróciła do mnie po godzinie grania, oznajmiając że jest już na ponad 50 poziomie! Rozumiecie to, od razu machnęła sobie 50 poziomów! Ale szczerze, to nie dziwię się. Myślę, że sama bym się w nią totalnie wciągnęła.

Logic Land to aplikacja, którą ja najmniej znam, ale totalnie wierzę w rekomendację Lilki. Jest dosyć trudna i wymagająca. Zadania przypominają zadania z testów psychologicznych (uwielbiam takie zadania sama rozwiązywać). Jest na pewno wciągająca właśnie przez zmianę poziomów trudności i rozwiązywanie łamigłówek i zagadek. Trzeba trochę ruszyć głową, aby przejść do następnej planszy.

Kids brain trainer to aplikacja dla maluchów. Jednak dla maluchów pod kontrolą starszaków/rodziców. Apka jest pełna reklam, które co chwila się wyświetlają, więc warto mieć nad tym kontrolę. Jednak sama w sobie jest całkiem ok. Zawiera kilka typów zadań, z wieloma planszami. Rodzaje zadań to układanki, dopasowywanie, wyszukiwanie dwóch takich samych elementów (memory) i znajdywanie różnic.


Aplikacji na pierwszy rzut oka, może nie wydaje się dużo, jednak gwarantuję Wam, że dla nas jest to ilość totalnie wystarczająca. Zresztą jeśli szukacie czegoś wartościowego dla Waszego dziecka, przetestujcie sami!

Ciał! Natka.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
1 rok temu

Jesteś rewelacyjną matką! Uczyć dzieciaki w takim wieku tak istotnych rzeczy to świetna sprawa. Tak trzymać dalej!

KaMa
KaMa
1 rok temu

Bardzo ciekawie i dobrze napisane 🙂