lip 30
Natka | BedeProgramistka.pl

2017.07.30 – Kilka słów o Natce, czyli jak postanowiłam zostać programistką

Cześć i czołem! Pewnie jesteście ciekawi kim jestem i jak to wszystko się zaczęło. Trochę Wam o sobie opowiem. To będzie wpis autobiograficzny. Z niego dowiecie się dlaczego i jak postanowiłam zostać programistką.


Co ma wspólnego Maciek z FrontPage

Nazywam się Natalia Sokołowska. Mam 30 lat. Od 7 roku życia obsługuję komputer. Od zawsze była to moja największa przyjemność. Pasją do grzebania w komputerze zaraził mnie mój starszy brat Maciek. Wiecznie siedział z rozkręconym stacjonarnym komputerem. Uczył mnie, gdzie powinno się zamontować płytę główną, gdzie pamięć, gdzie CD-Room. Pokazywał nowe gry i nowe programy. On tworzył amatorskie strony internetowe, a ja chciałam mu dorównać, naśladować go. Chcąc być też dobra w te klocki „zrobiłam” pierwszą stronę internetową. Miałam wtedy ok. 14 lat. Była to bardzo prosta stronka, zrobiona w Microsoft Front Page, a postawiona jeszcze na serwerach republiki. Pamiętam, że miała stronę główną i księgę gości. Stworzenie jej było dla mnie dużym sukcesem. W międzyczasie zrobiłam jeszcze kilka mega amatorskich stronek dla znajomych „fachowców”. W klasie gimnazjalnej/licealne byłam najbardziej „ogarniającą” komputer dziewczyną. Moim marzeniem było studiowanie informatyki, jednak otoczenie sprawiło, że nie zdecydowałam się na to. Z każdej strony słyszałam, że to takie trudne studia, dużo  matematyki, fizyki, „Natalka, nie dasz sobie rady”, itp.. Tak więc w 2010 roku skończyłam socjologię, a w 2012 roku – psychologię. Swoją karierę zawodową rozwijałam w branży badawczej. Aktualnie od 2011 roku jestem Project Managerem w agencji reklamowej – offline.

Dzieci motorem napędowym

Jestem mamą dwójki dzieci. Może zabrzmi to banalnie ale to właśnie te dwa Drapichrusty są motorem napędowym zmian w moim życiu. Gdy w 2013 roku urodziłam córkę wpadłam na pomysł założenia sklepu internetowego. Codziennie, mozolnie poznawałam e-commerce. I tak za pomocą szablonów shoplo powstał sklep. Jednak zrobienie szablonowego sklepu nie było wystarczające. Co jakiś czas, metodą prób i błędów, poznawałam różne funkcje CSS i HTML. Moim najlepszym przyjacielem stała się funkcja w przeglądarce – „zbadaj stronę”. To dzięki niej nauczyłam się, która komenda za co odpowiada, i co zrobić żeby coś zmienić. Prowadząc sklep otarłam się o SEO. A ponieważ jestem osobą, która musi wszystko „zbadać, dotknąć, dowiedzieć się” przyswoiłam dobry kawałek tej dziedziny. Byłam odpowiedzialna za ten sklep od A do Z – od kategorii produktów, przez dostawców, kontrahentów, logistykę aż do obsługi Klienta, PR i obsługę kanałów Social Media – Facebook i Instagram. W 2015 roku założyłam kolejną stronę www – tym razem na szablonie WordPressa. Strona z wykrojami dla osób chcących szyć. Aktualnie miesięcznie odwiedza ją około 15 000 uu. I tak, jak wcześniej jestem odpowiedzialna za wszystko, co się tyczy tej strony. W 2017 roku przyszedł na świat mój syn. Wówczas podjęłam decyzję o zawieszeniu działalności sklepu.

Jak już będę dorosła i wysoka jak sosna to zostanę, zostanę, zostanę… no kim?!

W czerwcu 2017 r. uświadomiłam sobie, że za 6 miesięcy wracam do mojej dotychczasowej pracy. Jestem osobą, która lubi zmiany. Lubię się rozwijać, uczyć się wykonywania nowych czynności. I tak od czerwca zaczęłam się zastanawiać, w którym kierunku mogłabym zdobyć nowe umiejętności. Różne pomysły przychodziły mi do głowy. Myślałam, żeby się podszkolić w Social Mediach albo zdobyć większe umiejętności SEO. Zastanawiałam się też czy nie powrócić do psychologii i socjologii – musicie jeszcze wiedzieć, że oba kierunki skończyłam z metodologii badań jakościowych i ilościowych. Aż nadszedł 25 lipca 2017 roku kiedy trafiłam na jakiś artykuł o programowaniu. I od tego momentu wiedziałam, że to jest TO! Mąż mój do tej pory nieco sceptyczny, przyjął ten pomysł z entuzjazmem. To dało mi kolejnego kopa. 26 lipca 2017 założyłam domenę i utworzyłam tego bloga. I własnie w ten sposób rozpoczyna się kolejny rozdział w moim życiu. A jak się na coś uprę, to zrobię to! Wszyscy się stukali w głowę, gdy mówiłam, że nie nauczę się szyć na maszynie do szycia, i co? Umiem to robić! Maszyna do szycia, overlock, łatwizna 🙂 Mam nadzieję, że za niedługo będę mogła powiedzieć: „HTML, CSS, Java – łatwizna!”

Ciał! Natka.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
3 lat temu

Aż miło się czyta, że płeć przeciwna również ma takie zamiłowania w stronę IT! 😉

Kama Wolsk
Kama Wolsk
4 lat temu

Hej! Też jestem po socjologii i pracowałam jako badacz jakościowy, jednak po macierzyńskim nie miałam szans na powrót. Udało mi się otrzymać w 2014 dofinansowanie na studia podyplomowe z innowacyjnego marketingu internetowego, jednak brakuje mi umiejętności tworzenia stron i/lub projektowania grafiki, gdyż na samym marketingu ciężko wyżyć szczerze powiedziawszy. Nawet zastanawiałam się czy nie spróbować z nowego programu UE uzyskać na firmę studia w tej samej szkole i zasadzie – 20% kosztów studiów, z programowania. Jednak tak jak podpowiada rozsądek na razie szukam etatu – bo ile można się uczyć (już słyszałam ja na tamtą dyplomówkę poszłam) a za rok… Czytaj więcej »

Natalia
4 lat temu
Reply to  Kama Wolsk

Hej Kama! Ja również trzymam za Ciebie mocno kciuki. I mocno wierzę w to, że wszystko, co sobie założyłyśmy, uda nam się zrealizować. Jest jedno ale. Programowanie to olbrzym. Taki wielki olbrzym do nauki i przetrenowania. Ale nawet z największym olbrzymem można się zaprzyjaźnić 🙂 Trzeba tylko czasu, chęci i wytrwałości.