paź 06
Od czego zacząć naukę programowania

Od czego zacząć naukę programowania – darmowy e-book!

Wczoraj wieczorem napisała do mnie Justyna. Justyna, tak jak duża część z nas chciałaby zmienić coś w swoim życiu, zacząć naukę programowania ale nie wie, jak się do tego zabrać. Pytanie Justyny stało się inspiracją do napisania tego artykułu. Od czego zacząć naukę programowania?

 


Jeśli czytasz ten artykuł to pewnie nie raz zastanawiałeś się od czego zacząć naukę programowania. Może należysz do osób, które już wystartowały, ale pogubiły się gdzieś po drodze. Jest tyle możliwości.

Proponuję, żebyśmy zaczęli od samiuśkiego początku. Po tym artykule będziesz miał szereg wskazówek jak zacząć naukę programowania. Mam też nadzieję, że wystartujesz z nauką 🙂

 

Krok 1: Wybierz swoją ścieżkę

Kiedyś było się po prostu programistą. Młody, albo i nie młody, człowiek szedł na studia i po kilku latach stawał się magistrem inżynierem informatyki.

Jednak poszliśmy z rozwojem informatycznym ciut do przodu i dział programowania musiał siłą rzeczy wydzielić 3 główne struktury: Front-end, Back-end, Full Stack. Twoim pierwszym zadaniem powinno być zaznajomienie się z tymi „stanowiskami”.

 

Front-end’owiec to człowiek, który bardziej zajmuje się wizualną stroną serwisów internetowych. Pracuje nad tym co widać. Stara się, aby strona, którą tworzy była piękna wizualnie, ale też użyteczna.

Front-end’owiec bardzo często stara się odwzorować projekt graficzny na stronie internetowej. Dobiera odpowiednie fonty, kolory, rozmieszcza w odpowiedni sposób wszystkie elementy, dodaje animacje. Sprawia, że strona, na którą patrzymy podoba nam się.

Poza tym „na froncie” stosunkowo szybko widzimy efekty naszej pracy.

Głównymi, ale nie jedynymi, obszarami zainteresowania Front-end’owca to HTML, CSS i JavaScript ze wszystkimi jego bibliotekami.

 

Z kolei Back-end to całe zaplecze serwisu. Cała infrastruktura. Coś co sprawia, że wszystkie mechanizmy działają. To coś czego nie widzimy gołym okiem, gdy patrzymy na serwis. To bazy danych, dodatkowe aplikacje, bezpieczeństwo.

Istnieje bardzo dużych języków programowania zaliczanych do Back-end’u. Najpopularniejsze to: Java, C++, Python, Ruby, PHP.

Podczas pracy Front-end’owiec używa zazwyczaj wszystkich trzech języków – HTML, CSS i JS. Natomiast Back-end’owiec do zbudowania danej aplikacji zazwyczaj wykorzystuje jeden wybrany język.

Front-end vs Back-end

Dobrze różnicę między Front-end’em a Back-end’em opisał Marc A. Colling w artykule Front-end vs. Back-end development: Do you know?:

To understand, generally, how back-end languages work, pull up your favorite e-commerce site. I have amazon.com open. I am looking at some headphones. Everything I see is front-end. The image and description of the headphones is the HTML. The first title says headphones. It’s larger than the other page tiles and it’s bold. That’s the CSS.

At the top of the page is a date that says, “July 15th, this date changes according to the day. The change in date is the JavaScript at work. The backend is hidden. Now add a headphone selection to your cart. That’s where the backend occurs. By adding to the cart and then selecting “view cart,” a command is sent to the database to search the database for your profile as a user. If the script recognizes you because you are logged in, it shows you the cart. If it does not recognize you, you are directed to a page where you can create an account. The backend deals with logic and databases.Marc A. Collings

 

Podsumowując Front-end to przód, czyli wszystko co widzimy, a Back-end to tył, czyli wszystko co odpowiada za funkcjonalności serwisu.

Jest jeszcze stanowisko Full Stack. Pracują na nim osoby, które mają zarówno wiedzę z Back-end’u oraz z Front-end’u. Full stack potrafi samodzielnie postawić cały serwis czy stworzyć całą aplikację. Inaczej można go nazwać takim fullwypasem :).

 

Krok 2: Pomyśl o swoich mocnych i słabych stronach

Tak wiem, że brzmi to jak banał, ale naprawdę warto, żebyś zastanowił się co jest Twoją mocną a co słabą stroną. Przeczytaj mój artykuł o idealnej osobowości programisty. Sprawdź czy posiadasz te wymienione przeze mnie kompetencje miękkie. Jeśli je posiadasz, to świetnie! Jeśli nie to, nic się nie martw. Zawsze można nad nimi popracować. O ile tylko jesteś otwarty i chcesz zmiany.

 

Krok 3: Poznaj się z językiem

Już wiesz czy chcesz zostać Front-end’owcem czy Back-end’owcem? Ekstra. Odpal teraz Youtube’a. Wyszukaj kilka filmów, które pokażą Ci, w jaki sposób koduje się w danym języku. Sprawdź po prostu jak to wygląda. Zobacz czy to Cię kręci. Bo niestety ale powiem Ci gorzką prawdę. Programowania uczy się cały czas. To bardzo szybko rozwijająca się dziedzina, non stop wychodzi coś nowego, co należy przyswoić. Musisz lubić się uczyć. Musisz być ciekawy. Musisz lubić się rozwijać. No nie ma innego wyjścia.

Poza tym – fajnie byłoby gdyby programowanie było bądź stało się Twoją pasją. Wtedy nie będziesz tego postrzegał jako naukę. Wtedy będzie Ci to sprawiało frajdę.

 

Krok 4: Wybierz swoją metodę nauki programowania

I teraz przystępujemy już do konkretu. Istnieje kilka możliwości.

  1. Studia z informatyki.
  2. Kurs – tzw. bootcamp.
  3. Samodzielna nauka programowania.
  4. Znalezienie swojego mentora

 

Krok 5: Działaj!

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, jeśli czujesz, że to jest to, co chcesz robić – zacznij działać! Zapisz się do kilku grup pomocy na FB. Dziewczyny i chłopaki na pewno pomogą Ci rozwiać Twoje wątpliwości. Ja też w kilku jestem.

Nie odwlekaj za długo i ściągnij narzędzia do kodowania. Podczas nauki teorii zacznij pisać kod. Ja to trochę odkładałam, a okazało się, że najszybciej przyswajałam informacje w praktyce. Moim pierwszym projektem było napisanie strony na wzór bloga. Oj jak ja się z nią namęczyłam. Ale ile ja się przy tym nauczyłam to moje.

Tak więc działaj! Nie zatrzymuj się, tylko idź do przodu. I powtarzaj sobie codziennie, że BędzieszProgramistą!


Czas na wisienkę na torcie – e-book

Rozwinięcie wszystkich tematów znajdziesz w moim darmowym e-booku Od czego zacząć naukę programowania. Oprócz opisu możliwości nauki programowania, dostaniesz ode mnie gotowe linki do filmów na Youtubie, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy wybrana przez Ciebie droga jest słuszna.

Wyślę Ci też link do zabawy testowej, która pokaże Ci, jaki język byłby dla Ciebie najlepszy. Dostaniesz też zbiór gotowych polecanych kursów.

Sprawdź sam, co dla Ciebie przygotowałam!

 

 

Jeśli wciąż masz wątpliwości co robić dalej i nie wiesz od czego zacząć naukę programowania – napisz do mnie ? Może uda mi się coś Ci doradzić.

Follow

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 lat temu

Ja czytałam też ten artykuł o alternatywnych metodac programowania, sporo ciekawostek: https://nofluffjobs.com/blog/alternatywne-metody-nauki-programowania-krok-po-kroku/

Jakub
4 lat temu

Ja sugeruję jako pierwszy krok zrozumieć o co chodzi w programowaniu zanim się podejmie decyzję czy idziemy we front, czy back-end i wybierze język.
Początki zawsze są trudne. A decydowanie o technologii w którą ma się pójść wcale nie jest łatwiejsze.
Podstawowe zasady w programowaniu są podobne w każdym języku, więc sugeruję zacząć od nauki zagadnień typu analityczne podejście do problemów, czy rozbijanie ich na mniejsze kawałki i narzędzi które do tego służą.

LiwkoLiwko
LiwkoLiwko
5 lat temu

Ja zaczęłam z kursem java, po którym firma gwarantowała pracę. Kurs był bardzo dobry i zapewnił „miękkie lądowanie” w IT. Ja np. nie znałam Javy w ogóle, ale miałam jakieś tam pojęcie o programowaniu. No i jakoś poszło, drugi rok doświadczenia komercyjnego leci więc też nie ma się co zamykać na kursy. Jak ktoś chce, może z nich dużo wyciągnąć ?

Magdalena Spyra
5 lat temu

Teraz jest naprawdę tyle możliwości aż dziw, że ludzie w latach 90 i do 2006 około uczyli się jakimiś innymi metodami – książki, ktoś pokazał, studia itp. (poza Youtubem). Jedno pozostało niezmienne- cierpliwości i ilość spędzonego czasu nad testowaniem, pisaniem i poprawkami.

Natalia
5 lat temu

Tylko, żeby można było ten czas sobie np. dokupić 🙂 A możliwości jest mnóstwo, tylko trzeba umieć jeszcze odróżnić ziarno od plew.