paź 10
Natalia Sokołowska samurajka gif

Od czego zacząć naukę JavaScript – wywiad z Samurajem Programowania

Pewnego wieczoru, ucząc się JavaScriptu z Samurajem Programowania, wpadł mi do głowy pewien pomysł. Postanowiłam, że zapytam Samuraja o kilka rzeczy związanych z JavaScriptem. Bartek, bo tak ma na imię Samuraj, okazał się być bardzo otwartym człowiekiem i chętnie zgodził się na ten wywiad. Jakie materiały do nauki poleca Samuraj Programowania? I od czego zacząć naukę programowania JavaScriptu? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!


Bartek Borowczyk vel Samuraj Programowania. Sam o sobie pisze, że jest człowiekiem, który Humanistę zamieni w Programistę. Uważa, że programowanie jest świetną przygodą, ale też szansą na ciekawy i dobrze płatny zawód. Pracuje przy projektach technologicznych. Prowadzi jeden z moich ulubionych kanałów do nauki programowania – Samuraj Programowania oraz WebSamuraj. Teraz zaczął również prowadzić stacjonarne kursy programowania w Warszawie i Łodzi!

Na co dzień, a przynajmniej tak wynika z naszej korespondencji, jest bardzo sympatycznym facetem, chętnym do pomocy. To oglądając jego filmy na Youtube po nocach, napisałam mój pierwszy poważny projekt. Chcesz się dowiedzieć, jakie złote rady ma Bartek dla Ciebie początkujący programisto? Przeczytaj mój krótki wywiad z Bartkiem na temat JS-a i nauki programowania.

Samuraj Programowania Zdjecie


Natka: Czy JavaScript to język, którego może nauczyć się każdy?

Samuraj Programowania: W słowie „nauczyć” mieści się dość szeroki zakres wiedzy i umiejętności. Podobnie jak nauczyć się np. angielskiego. Na pewno ze względu na webowe korzenie JavaScript, rozpocząć przygodę z nim jest łatwiej niż z innymi językami programowania (wystarczy nam przeglądarka). W mojej opinii jest to najlepszy język do rozpoczęcia programowania dla osób, które do tej pory z programowaniem się nie zetknęły (np. po studiach humanistycznych). Pozwolę sobie troszkę zmienić Twoje pytanie – na brzmiące tak: czy każdy może nauczyć się programować? Uważam, że tak, każdy człowiek może nauczyć się programować, nawet zgadzam się z Stevem Jobsem, że każdy powinien, a szczególnie umysł humanistyczny 🙂 . Oczywiście nauczyć się programować nie jest tożsame z byciem programistą.

 

Natka: W którym momencie najlepiej zacząć naukę JavaScriptu – czy po przyswojeniu HTML i CSS, czy może w dowolnym momencie?

Samuraj Programowania: Nauka JS jest naturalnym elementem procesu nauki tworzenia stron/aplikacji internetowych. Nauka programowania w JS bez podstaw HTML i CSS jest raczej błędem i utrudni pierwsze kroki w nauce programowania w JavaScript.

 

Natka: Od czego zacząć naukę JS?

Samuraj Programowania: Zawsze trzeba zacząć od zrozumienia podstaw, ale nie zapominając o praktyce. Myślę, że łączenie teorii i praktyki w proporcji pół na pół jest właściwe. Jeśli po kilku dniach nauki jesteś w stanie samodzielnie napisać prosty kalkulator i uruchomić go w przeglądarce (tu przyda się też znajomość CSS i HTML), to wiedz, że idziesz w dobrą stronę!

 

Natka: Czy polecasz jakieś materiały, oczywiście poza swoimi kursami, do nauki JS?

Samuraj Programowania: Polecę materiały na stronie kursownik.pl – jest tam bardzo fajny kurs JavaScript, który uczy nas programować na przykładzie gry. Dobrze jednak, gdy zaczniesz się z niego uczyć wtedy, gdy sam(a) potrafisz już napisać kalkulator.

Na stronie Udemy znajdziesz sporo darmowych kursów (płatnych również, ale polecam oczywiście darmowe zasoby w internecie), z których możesz się uczyć. Zaloguj się tam i je uruchom. Nie rób jednak kilku kursów jednocześnie. Jeśli któryś Ci nie pasuje, po prostu zostaw go i rozpocznij inny.

 

Natka: Jak sądzisz ile godzin należałoby poświęcić na naukę, aby przyswoić JavaScript w stopniu podstawowym, tj. umożliwiającym pracę na stanowisku Juniora?

Samuraj Programowania: Na stanowisku Juniora to już określiłbym znajomość JavaScript jako zaawansowaną 🙂 . Liczba godzin zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i sposobu nauki (oglądanie to za mało, pisanie programów, czyli praktyka, jest ważniejsze). Myślę, że 100-200 godzin nauki/treningu JavaScript pozwoli nam już opanować najważniejsze aspekty i osiągnąć biegłość w ich używaniu.

 

Natka: Jedna złota rada, która pomoże w nauce programowania. 

Samuraj Programowania: Muszę dać dwie. Po pierwsze, pisz aplikacje, nawet proste. Naprawdę coś umiesz dopiero wtedy, jeśli umiesz to napisać samemu. Po drugie, bądź systematyczny(a). Brak systematyczności jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, próbując się nauczyć programować.

 

Bartku, dziękuję Ci za tę lekcję!  

Natka!

 

Follow

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Ochotny
2 lat temu

Pomocne artykuły, fachowo napisane i dobra porada dla Webmastera.

Piotr Ochotny
2 lat temu

Świetny wywiad, więcej takich, napędza do nauki.

Przemek
3 lat temu

Świetny wywiad, mam kursy od Bartka i to naprawdę znakomity nauczyciel który wiedzę przekazuje bardzo zrozumiałe. Dzięki niemu zacząłem robić lepsze strony internetowe.

Przemek
3 lat temu

Ciekawy wywiad, to właśnie dzięki kursom Bartka udało mi się wbić w branżę WEBDEVELOPERKI, od roku robię strony, dzięki jego kursom, uważam że są proste i zrozumiałe a także jego głos o dykcja przemawiają do kursanta, naprawdę świetny nauczyciel i warto się od niego uczyć.
Moja strona https://milnerwebdesign.com

Przemek
3 lat temu

Świetnie prowadzi swoje kursy, warto kupić kursy od niego.

monitorfx
3 lat temu

Właśnie się przymierzam do nauki tego języka. Ciekawe wskazówki w tym artykule. Dzięki.

Makenzen
Makenzen
5 lat temu

Ostatnie dotyczy też gry na skrzypcach (i każdym innym instrumencie). 🙂 Póki co bliższy mojemu sercu jest „kod” na pięciolinii, ale… kto wie, co przyniesie najbliższa przyszłość. Właśnie zaczęłam się uczyć programować 🙂
A za słowa „przemieni humanistę w programistę” już Bartka lubię! :-)))

Elżbieta Sawicka
5 lat temu

Dla mnie to czarna magia. ale podziwiam za determinację. Super, że tak postanowiłaś, że zostaniesz programistą i idziesz ku temu, tak jak w cytacie na Twojej stronie głównej M.L. Kinga. Ja go sobie zapiszę, na trudne momenty

Natalia
5 lat temu

Bo ważne jest podążanie za marzeniami 🙂 Dziękuję Ci i Tobie również życzę wytrwałości w Twoich marzeniach i powodzenia!