mar 16
Mysli 3 - U podstaw 1000x563

Myśli #3 – U podstaw

Myśli #3 – U podstaw

 

Pisałam Ci wczoraj o psychologu w pracy dla kobiet, który miałby być jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu nierówności kobiet i mężczyzn w pracy w branży IT. Dzisiaj pójdę o krok dalej. A może jednak krok wstecz?

Czasem zapominamy, że spory wpływ, ale nie ostateczny, na nasze życie i podejmowanie decyzji ma wychowanie – „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Jeśli jesteś rodzicem pamiętaj o tym. Kształtuj charakter swojego dziecka. Pozwalaj dziecku na różnorodność. Staraj się pokazywać mu wiele różnych dróg rozwoju. Niech poznaje, niech szuka swoich pasji, niech się rozwija.

Nie wsadzaj go w ramy „dziewczynka musi być grzeczna i cichutka” a „chłopiec ma walczyć o swoje”. Pozwól swojej córce wchodzić na drzewo, tarzać się w błocie, niszczyć ubrania. Pozwól jej bawić się samochodami czy dinozaurami. Jeśli Twój syn chce bawić się lalkami – pozwól mu na to. Angażuj syna w gotowanie obiadu, pranie czy opiekę nad młodszym rodzeństwem. Bierz swoją córkę na myjnię samochodową, pozwól jej używać młotka i przybijać gwoździe. Gdy malujecie ściany w mieszkaniu, sprzątacie lub gotujecie – róbcie to wszyscy.

Pozwól swoim dzieciom decydować o tym, w co się chcą ubrać. Jeśli Twoja córka nie lubi spódnic – nie zakładaj jej ich. Jeśli natomiast kocha sukienki – niech chodzi w nich codziennie. Jeśli Twój syn marzy o różowym t-shirt’cie kup mu go.

Nie rozwiązuj też wszystkich konfliktów za swoje dzieci. Niech uczą się współpracy i niech próbują wyjaśniać sprawy między sobą.

Zwracaj uwagę na to, co mówisz do dzieci. Wiesz co to jest hipokamp? To część mózgu, która jest odpowiedzialna za pamięć. Za każdym razem, gdy mówisz do dziecka, przekazywane informacje trafiają do hipokampu. Jeśli powtarzasz dziecku, że jest niegrzeczne, że jest przemądrzałe, że jest pyskate czy że jest wścibskie – ono to zapamięta. Konsekwencją tego będzie to, że dziecko zacznie postrzegać siebie w tych kategoriach i będzie w tych ramach funkcjonować. Dziecko Ci ufa w 100%. Jeśli mówisz mu, że jest kapryśne, ono w to wierzy.

Zamiast mówić dziecku, że jest wścibskie – powiedz, że jest ciekawe świata. Zamiast mówić, że jest niegrzeczne – powiedz, że jest niezależne. Zamiast powiedzieć, że jest pyskate – powiedz, że jest elokwentne i ma bogate słownictwo. Słowa, które używamy mają wydźwięk albo pozytywny albo negatywny. Myślmy o tym, jakie słowa wybieramy komunikując się z innymi.

Wzmacniaj mocne strony swoich dzieci. Wychowuj je tak, aby wyrosły na mądre i odważne. Na takie, które potrafią współpracować z innymi ludźmi. Na takie, które będą pewne swoich kompetencji i umiejętności. Na takie, które będą znały różnorodność i będą ją szanowały.

Naprawdę możemy zrobić wiele dla naszych dzieci. Gdy będziemy zwracać uwagę na te wszystkie aspekty, jest szansa, że nasze dzieci nie będą miały problemu z akceptacją siebie i innych.

Wierzę, że praca u podstaw może przynieść świetne rezultaty. Wierzę też, że właśnie takie, różnorodne wychowanie zniweluje różnice między kobietami a mężczyznami. Że wzmocnienie dobrych stron naszych dzieci wpłynie na ich pewność siebie. Życzę nam wszystkich, żeby nasze córki i nasi synowie nie bali się odkrywać świata i żeby bez żadnych obaw i znaków zapytania mogli zajmować się tymi rzeczami, które naprawdę będą sprawiały im radość i satysfakcję.

 

Ciał!  Natka.

 

PS. Artykuł powstał ponieważ biorę udział w Kampanii #MOCneSŁOWA. Wzmacnianie pewności siebie u dziewczynek i kobiet jest dla mnie szalenie ważne. Z całego serca wierzę w to, że dziewczynki mogą osiągnąć wszystko, co tylko chcą. Chłopcy też 🙂 .

Więcej o kampanii przeczytasz tu.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emisia
Emisia
5 lat temu

Dobry tekst, ciesze się, że nie tylko o dziewczynkach, ale też o chłopcach. Fajnie, że takie wiele uwagi poświęca się na zmianę myślenia o dziewczynkach, ale co z chłopcami – oni też nadal są zamknięci w paskudnych stereotypach. Podoba mi się Twoje spojrzenie – pozwólmy dzieciom być sobą! Ja jestem za!