wrz 28

Cechy dobrego developera, czyli osobowość programisty

Osobowość programisty to temat, który siedział w mojej głowie od pewnego czasu. Czy uważam, że istnieje coś takiego, jak idealna osobowość programisty?


Od kilku dni zastanawiam się nad pewną kwestią, mianowicie nad OSOBOWOŚCIĄ PROGRAMISTY. Czy osoba wykonująca zawód programisty powinna charakteryzować się określonymi cechami osobowości? Czy to, że ktoś jest introwertykiem albo ekstrawertykiem wpływa na to, że jest postrzegany w pracy jako lepszy/gorszy specjalista?

Czy umiejętności miękkie są tak samo ważne jak umiejętności twarde w zawodzie programisty? I w końcu czy programista powinien być ponurakiem, żyjącym we własnym świecie? W artykule tym spróbuję scharakteryzować pożądaną osobowość programisty.

natka okiem psychologa - osobowość programisty

Całe te moje rozważania zaczęły się od filmu Radka Kotarskiego, w którym to ów Radek opowiadał o tym, że nauczył się języka szwedzkiego w 6 miesięcy. Pomyślałam sobie, hej wow, fajnie. Radek w tym filmie przekonywał, że Ty i Ty i też Ty i nawet Ja możemy się nauczyć dowolnej rzeczy korzystając z nowoczesnych metod aktywizujących określone części mózgu (o co chodziło tak dokładniej nie wiem, należy zakupić jego najnowszą książkę, przeczytać i ewentualnie wypróbować tę metodę na sobie).

W każdym razie po obejrzeniu tego filmu naszła mnie myśl, że przecież wszyscy ludzie posiadają inne kompetencje społeczne oraz inne cechy osobowościowe. Czy więc metoda Radka sprawdziłaby się u każdego? Tego nie wiem. Wiem, że w moich rozważaniach poszłam o krok dalej.

Zaczęłam się zastanawiać czy istnieje coś takiego jak idealna osobowość programisty? Czy idealny programista posiada zbiór określonych cech osobowościowych? Aby zgłębić temat zadałam takie pytanie na grupie facebookowej aspirujących programistów, przeczytałam mnóstwo tematów na forach dyskusyjnych, kilkanaście artykułów na ten temat oraz zapytałam rekrutera IT.

W tym artykule postanowiłam zebrać zbiór cenionych czy wręcz pożądanych cech u programisty, o których piszą sami programiści oraz rekruterzy z branży IT.

Test osobowości

Nim przejdę do wyszczególnienia tych cech chciałam Wam polecić bardzo fajny test osobowości. Test ten jest niesamowicie trafny (przynajmniej moim zdaniem).

Opiera się na teorii osobowości Carla Junga. Carl Jung był szwajcarskim psychiatrą. To właśnie on stworzył najpopularniejszą typologię dzielącą ludzi na ekstrawertyków i introwertyków. Nie będę tutaj pisać o teorii psychologii bo nie w tym rzecz. To, co musicie wiedzieć o teście, który Wam polecam to to, że opisuje on pięć aspektów, które składają się na nasz typ osobowości:

Umysł – czyli jak oddziałujemy z otoczeniem

Introwertyzm vs Ekstrawertyzm

Energia – czyli sposób postrzegania świata

Intuicyjność vs Realizm

Natura – sposób podejmowania decyzji i radzenia sobie z emocjami

Kierowanie się logiką vs Kierowanie się zasadami

Taktyka – nasze podejście do pracy, planowania i podejmowania decyzji

Planowanie vs Poszukiwanie

Identyfikacja – sposób reagowania na stres oraz na środowisko

Asertywność vs Czujność

Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć tu. A sam test do wypełnienia jest tutaj – https://www.16personalities.com/. Pamiętajcie tylko, że wynik testu jest dla Was. Wypełniajcie go jak najbardziej prawdziwie. Nie koloryzujcie siebie, ani nie wypełniajcie go tak, jakbyście chcieli być postrzegani. Żadna odpowiedź nie jest zła. Tak samo, jak żaden typ osobowości nie jest ani lepszy ani gorszy.

Kompetencje miękkie vs kompetencje twarde

Wymienione wyżej cechy (introwertyzm, ekstrawertyzm, intuicyjność, realizm, kierowanie się logiką, kierowanie się zasadami, planowanie, poszukiwanie, asertywność, czujność) oraz wiele, wiele więcej charakteryzują tzw. kompetencje miękkie. Kompetencje miękkie dotyczą zachowań społecznych. Są one uzupełnieniem kompetencji twardych, czyli wyuczonych przez nas umiejętności.

Kompetencje twarde są konkretne i mierzalne np. znajomość języka angielskiego, umiejętność kodowania w JavaScript, dyplom z pedagogiki, kurs wędkowania. Kompetencje miękkie związane są z umiejętnością komunikacji, umiejętnościami intra i interpersonalnymi oraz z tzw. inteligencją emocjonalną.

Osobowość programisty

Od pewnego czasu pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na kompetencje twarde, ale również na kompetencje miękkie.

Wyobraźmy sobie, że pewna firma chce zatrudnić sprzedawcę laptopów. Więc dla tej firmy ważne będzie, aby taki pracownik posiadł wiedzę na temat podzespołów laptopów (kompetencje twarde), ale będzie też ważne, żeby pracownik ten był otwarty na ludzi, przebojowy, komunikatywny i nastawiony pro-kliencko (kompetencje miękkie). Myślę, że tak samo jest w sytuacji zatrudniania programisty (oczywiście wszystko zależy od jego stanowiska, zakresu obowiązków, zespołu, etc.).

Niemniej jednak postaram się wyszczególnić kilka Waszym i moim zdaniem Ważnych kompetencji miękkich na stanowisku programisty (kolejność przypadkowa).

Wytrwałość, cierpliwość i determinacja – pisanie kodu bywa żmudne i długotrwałe. Wytrwałość, czyli konsekwencja dążenia do określonego celu oraz cierpliwość i determinacja jest bardzo pożądana. Nikt chyba nie chciałby pracować z programistą, który w połowie roboty powie „w nosie to mam, nie robię” – albo powie ciut inaczej ;).

Umiejętność rozwiązywania problemów, samodzielność oraz umiejętność wyszukiwania rozwiązań – to, że programista powinien umieć wyszukiwać informacje w wyszukiwarce to standard. Ale myślę, że super fajnie byłoby też, gdyby potrafił samodzielnie starać się rozwiązywać problemy. Żeby zamienił słowo „nie umiem tego zrobić” na „dowiem się, jak to zrobić”.

Dokładność, czyli przywiązywanie wagi do detali – czasem brakujący jeden średnik może sprawić, że kod nie będzie działał tak, jak powinien. Właśnie po to nam ta dokładność.

Dobra pamięć i chęć doskonalenia się, nauki – IT to segment, który ciągle się rozwija, który ciągle oferuje nowe rozwiązania. Co chwilę pojawiają się nowe biblioteki, które, aby nie wypaść z obiegu, należy sobie przyswoić. Z kompetencjami pamięci i nauki wiąże się jeszcze jedna cecha – ciekawość.

Kreatywność – cecha ta przydaje się w sytuacji, kiedy trzeba zaproponować najlepsze, albo innowacyjne rozwiązanie problemu.

Umiejętność przyjmowania krytyki – kod nie zawsze jest krystalicznie idealny. Umiejętność przyjmowania konstruktywnej krytyki oraz uświadomienie sobie swoich niedociągnięć również sprawia, że pracownik posiadający te cechy będzie lepiej postrzegany na rynku pracy.

Umiejętność pracy w zespole – bardzo często programista pracuje w zespole projektowym. I aby dogadać się z innymi, musi nauczyć się lub po prostu umieć pracować z innymi.

Komunikatywność – czyli jasne wyrażanie się, ale też umiejętność słuchania.

Ekstrawertyzm czy introwertyzm?

Na koniec jeszcze napiszę o jednej cesze, której celowo nie wstawiłam powyżej. Wielokrotnie w dyskusjach przejawiała się opinia, że dobry programista to introwertyk. Zgadzam się z tym, że dobrym programistą może być introwertyk. Jednak jestem też zdania, że dobrym programistą może zostać również ekstrawertyk. Ale pod kilkom warunkami. Jakimi? Idealnie byłoby gdyby zarówno introwertyk jak i ekstrawertyk charakteryzowali się wyżej wymienionymi cechami…. 🙂

A Wy jak sądzicie? Uważacie, że istnieje idealna osobowość programisty? Może jakąś cechę skreślilibyście z tej listy? A może coś byście dodali? Czekam na Wasze komentarze!

Ciał! Natka.
Follow

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
4 lat temu

Który typ wg. MBTI ma dobre predyspozycje do zostania programistą? Czy nie jest to ISTJ?

Patrycja
4 lat temu

Hmm, ciekawe. Jeśli mam być szczera, to nigdy nie patrzyłam na ten temat z tej perspektywy, a już na pewno nie zwracałam uwagi na cechy osobowości programisty.

Pat
Pat
5 lat temu

A ja powiem wręcz: epoka dominacji introweryków w IT minęła już chyba bezpowrotnie, ponieważ coraz ważniejsza staje się łpraca w zespole 🙂 Tak sobie powtarzam, bo jestem raczej pomiędzy tymi typami (to zależy od dnia, nastroju, tematu itp.), ale z poważną skłonnością w kierunku ekstrawertyzmu (może w ramach odtrutki na tendencję do psychologizowania i analizowania 😉 albo zbroi introwertyka? ;P).

Natalia
5 lat temu
Reply to  Pat

Też mi się wydaje, że coraz trudniej spotkać totalnego introwertyka w firmach. Może to też domena naszych czasów, że wszyscy musimy być otwarci na zmianę i komunikatywni bo inaczej wypadamy z obiegu ?